Doğal Taş Boncuk Kolye
Kendin Yap, Kendin Yap Videoları

Doğal Taş Boncuklu Kolye

Doğal taş boncuklu kolye yapımı ile kendi zevkinize uygun kolyeler hazırlayabilirsiniz. Y harfine benzer görünümü olan bu kolyeyi isterseniz örnek çalışmamızdaki gibi isterseniz de tek uzun bir çubuk şeklinde hazırlayabilirsiniz. Doğal taş seçimini kendi zevkinize göre ya da taşların özelliklerine göre yapabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan çalışmanın detaylarına geçmek istiyoruz.

Doğal Taş Boncuklu Kolye

Doğal taşlı kolay kolye yapımı için bileklik yapımında kullanılan ipleri kullanabilirsiniz. Bu iplerin özellikleri ince yapılı ve aynı zamanda dayanıklı olmalarıdır. İpleri seçerken dikkat etmeniz gereken önemli nokta, kalıklarıdır. Kullanacağınız boncukların delik çapları ile iplerin kalınlıklarının birbirine uyması gerekir. Eğer ipiniz delik çapından daha kalın ise kolyeyi yapmakta zorlanabilir ya da hiç yapamayabilirsiniz. Örnek çalışmada kullanılan malzemeler şu şekildedir…

  • 8 mm çapında 7 adet turkuaz firuze taşı
  • 1 mm siyah mumlu ip
  • Kapama klipsi
  • Makas
  • Çakmak
  • Cetvel

Doğal Taş Boncuklu Kolye Yapımı

Kolye yapımı için ilk olarak uzun bir ip ve bir de kısa ip kesin. Kısa ipin 10-15 cm olması yeterli olacaktır. Uzun ipin ise 40-60 cm arasında olması gerekir. Kolyeyi uzun kullanmak isterseniz 60 cm kısa kullanmak isterseniz 40 cm kesmeniz gerekir. İlk olarak uzun ipe kullanacağınız boncuklardan dört tanesini geçirin. Kalan üç boncuğu da kısa ipe geçirin. Kısa ipin bir ucunu uzun ipteki iki boncuktan sonraki alana düğüm atarak sabitleyin. İki adet düğüm attıktan sonra fazla ipi makas ile kesin. Düğümün açılmaması için çakmak ile yakıp yapıştırın.

Kısa ipin diğer ucuna da yine iki adet düğüm atın. Fazla ipleri kesip çakmak ile yakarak yapıştırın. İplerin diğer uçlarına açma kapama klipsini takın. Eğer elinizde açma kapama klipsi yok ise düz bir düğüm atarak da kolyeyi kullanabilirsiniz.

Kapama klipsini kolyeye sabitlemek için bir tarafında bulunan delikten ipin uzunu geçirin. Daha sonra bir adet düğüm atın. Fazla ipi alıp çakmak ile yakın. Açtığınız klips aparatını elinizle ya da takı pensesi ile sıkıştırın. Aynı işlemi kolyenin diğer ucu içinde yaparak kolyeyi tamamlayın.

Kolay boncuklu kolye yapımı için isterseniz farklı taşları bir arada da kullanabilirsiniz. Kolyenin yapım aşamalarının detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuza da göz atabilirsiniz…

Pipetten Kolye Nasıl Yapılır * Tıklayın

Boncuktan Çiçekli Kolye Yapımı * Tıklayın

Youtube

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir