Doğru Fondöten Seçimi ile Kusursuz Makyaj

Doğru Fondöten Seçimi ile Kusursuz Makyaj

Sosyal Medyada Paylaşın

Fondöten, yüzdeki pürüzleri ve lekeleri kamufle etmek için uygulanan bir yöntemdir. Yapılacak makyaj için zemin oluşturduğundan dolayı bu uygulamanın dikkatli yapılması gerekmektedir. Yanlış fondöten seçimi ve uygulamanın hatalı yapılması yüze bir maske sürülmüş gibi yapay bir görünüm verebilir. Biz de bu yazımızda, cilt tipine uygun fondöten nasıl seçilir, fondöten nasıl sürülür gibi konulara değinerek bayanlarla bu konudaki görüşlerimizi paylaşacağız.

Cilt Tipine Uygun Fondöten Nasıl Seçilir

Cilt tipine uygun fondöten seçimi konusunda ilk dikkat etmemiz gereken nokta elbette ki, cildimizin rengine uygun fondöten seçmektir. Cildimizin rengi ile tezat oluşturan bir fondöten seçimi yüzümüzü badanası özensiz yapılmış bir duvar gibi gösterecektir. Bunun yanı sıra seçeceğimiz fondötenin kapatıcılık özelliğini de cildimizin durumuna göre seçmeliyiz. Cildimizde akne, sivilce ve bazı lekeler varsa daha kalın ve koyu olan fondötenleri tercih etmemiz gerekir. Yüzümüzde gizlememiz gereken bir problem bulunmuyorsa, sadece makyajımıza zemin olacak ince likit fondötenleri kullanabiliriz. Kuru bir cildimiz varsa su bazlı fondötenleri tercih ederek, cildimizin daha fazla kurumaması için önlem alabiliriz.

Fondöten Nasıl Sürülür

Fondöten sürmek için fırça ya da makyaj süngeri kullanılır. Bunlardan hangisinin kullanılacağı uygulanacak olan fondötene göre değişir. Kalın fondötenler makyaj süngeri ile sürülmeli ve bu sünger biraz nemli olmalıdır. Bu sayede fondöten yüzde lekeli bir görüntü oluşturmadan eşit bir şekilde dağılır. Sıvı fondöten sürerken ise sünger yerine fırça kullanılır.

Fondötenin az kullanılması ve güzelce yüze yayılması gerekmektedir. Fondöten sürmeye yüzün orta kısımlarından başlanmalı ve saçların başladığı noktaya doğru ilerleyerek uygulanmalıdır. Saç diplerine doğru da yeteri kadar fondöten sürmeye dikkat edilmelidir.

Fondöten fırça ile uygulandığı zaman ürün fırçaya az miktarda sürülür ve uygulamanın yapılacağı bölgeye getirilerek, yuvarlak daireler çizmek sureti ile yüzün diğer taraflarına da yaydırılır.

Fondöten uyguladıktan sonra fazla sürdüğünüzü farkederseniz sünger yardımı ile fazlalığı biraz alabilirsiniz.

Fondöten uygulamasının doğal görünmesi için yoğunluk yüzün orta kısımlarında olmalı, kenarlarda fazlalık olmamasına dikkat edilmeli. Süngerle ya da fırça ile fondöten uygulanırken bunlar kaşlara çok fazla yaklaştırılmamalıdır.

Fondöteni doğru kullanmak istiyorsanız bunun için kaliteli ve uygun bir ürün seçmeniz gerektiğini ve fondöteni az uygulamanın sizi daima daha genç göstermeye yarayacağını da unutmayın.

Ten Rengine Göre Makyaj * Tıklayınız

Makyaj Lekesi Nasıl Çıkar * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir