Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur

Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur

Sosyal Medyada Paylaşın

Dolmalık biber nasıl kurutulur sorusunun cevabını öğrendikten sonra evde bu işlemi kolay bir şekilde yapabilir ve kışın kuru biber dolması yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Kurutulmuş sebzelerin kendine has bir kokusu ve lezzeti olduğu için çoğumuz bulabilirsek kuru sebze alırız. Eğer nem oranı yüksek olmayan sıcak bir yerde yaşıyorsanız kendi biberlerinizi evde çok kolay bir şekilde kurutabilirsiniz. Dolmalık biber kurutma fikri size cazip geliyorsa, konunun püf noktalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur

Dolmalık Biber Kurutmak İçin Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz kadar dolmalık biber
  • Yorgan ipi
  • Yorgan iğnesi

Kurutmak için seçeceğiniz dolmalık biberler çok büyük ve kalın olmamalı. Bu detaya dikkat ederseniz biberi daha çabuk ve başarılı bir şekilde kurutabilirsiniz. Biberleri aldıktan sonra hemen uygulamaya geçebilirsiniz.

Dolmalık Biber Kurutma

Kurutacağınız biberleri yıkamadan hemen bıçak yardımı ile saplarının bulunduğu üst kısımlarını çıkarın. Biberlerin içindeki çekirdekleri de dikkatlice çıkarın.

Yorgan ipini istediğiniz uzunlukta kesin. İpe iğneyi geçirdikten sonra alt kısmına düğüm atın. Dolmalık biberleri dibine yakın yerlerinden ipe geçirin. Hepsini ipe cizdikten sonra bitiş yerine bir düğüm atın. Bunları ipe cizerken aralarında biraz boşluk olmasına dikkat edin. Biberler birbirine yapışık olursa arada kurumayan yerler kalabilir.

İpe cizdiğiniz dolmalık biberleri güneş gören bir yere asın. Havanın sıcaklığına göre 5 ila 7 gün arasında kuruma işlemi gerçekleşecektir. Biberleri kuruturken yağmur yağarsa bunları hemen içeri alın ve yağmur dinene kadar içerde bekletin. Yağmur dinince tekrar dışarıdaki yerine asın. Kurumakta olan dolmalık biberleri arada bir kontrol edin. Bunlardan çürüyenler varsa diğerlerini de çürütmemesi için hemen aradan çıkarıp atın.

Sebzeleri kurutmak kadar bunları uygun koşullarda saklayabilmek de önemlidir. Kileriniz varsa ya da mutfağınız müsaitse iplerinden çıkarmadan, olduğu gibi bir yere asarak muhafaza edebilirsiniz. Kuru dolmalık biberleri bez bir torbanın içinde de saklayabilirsiniz. Dışarıda bozulmalarından endişeleniyorsanız o zaman bunları ipten çıkarın. Bir  buzdolabı poşetine 2 çay kaşığı karbonat ve 2 diş kabuğu soyulmamış sarımsak ile birlikte koyun. Bu şekilde buzdolabına kaldırdığınız kurutulmuş sebzeleri 1 sene boyunca bozulmadan muhafaza edebilirsiniz. Kuru sebzeleri kullanmadan önce yıkadıktan sonra 5 dakika kadar sıcak suda kaynatıp, pişmeye hazır hale getirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere dolmalık biber kurutma yöntemleri hakkında bilgi verdik. Bulunduğunuz yerin iklim koşulları elverişli ise ağustos sonu ya da eylül başında, havaların sıcak ve yağışsız olduğu bir haftada bu işlemi rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir