Dolmalık Kabak Nasıl Kurutulur

Dolmalık Kabak Nasıl Kurutulur

Sosyal Medyada Paylaşın
Dolmalık kabak nasıl kurutulur? diye merak edenler bu sorunun cevabını ve kabak kurutmanın püf noktalarını bu yazımızda bulabilirler. Türk mutfağının en sevilen yemeklerinden olan kabak dolması, taze kabakla yapıldığı gibi kurutulmuş kabak kullanılarak da pişirilmektedir. Kuru sebzelerle yapılan dolmaların tadı bir başkadır. Siz de kurutulmuş sebzelerle yapılan dolmaları seviyorsanız, evde kışlık kabak kurutmayı deneyebilirsiniz. Havaların sıcak, sebzelerin de taze ve ucuz olduğu bu ay sebze kurutmak için en ideal zaman dilimidir.

Dolmalık Kabak Kurutmak için Gerekli Malzemeler

Kabak kurutmak için ihtiyacınız kadar taze kabak, yorgan ipi ve yorgan iğnesine ihtiyaç vardır. Bunun dışında kabakların kabuğunu soymak ve içlerini oymak için de gerekli mutfak malzemeleri olmalıdır. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan kurutulmuş dolmalık kabak hazırlamaya geçebiliriz.

Evde Dolmalık Kabak Nasıl Kurutulur

İlk olarak kabağı kurutulmaya hazır hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için sebzeleri güzelce yıkayın. Saplarını kestikten sonra kabuklarını soyun ve kabakları ortadan ikiye bölün. Dolmalık kabak yapacağınız için bunların içini sebze oyacağı ile güzelce oyun. Tüm bu aşamaların ardından kabaklar kurutulmaya hazırdır. İğneyi ipliğe geçirin ve kabakları tek tek ipe dizin. Bunu yaparken kabakların ağız kısmı aşağı doğru bakmalı. Kabakların daha iyi kuruması için ipe dizerken aralarında biraz boşluk kalmasına dikkat etmelisiniz.

İpe geçirdiğiniz kabakları güneş gören bir yere asarak kurumaya bırakın. Kuruma sürecinde arada bir kabakları kontrol edin ve çürüyenler varsa bunları atmayı ihmal etmeyin. Aksi halde çürüyen kabak diğer sağlam olanların da çürümelerine neden olabilir. Kabaklar tıkır tıkır olduğunda bunları astığınız yerden alabilirsiniz.

Dolmalık kabak kurutmak oldukça kolaydır. Bunları astığınız yerden aldıktan sonra bez bir torbanın içine koyup, güneş görmeyen kuru bir yerde güvenle muhafaza edebilirsiniz. Kuru dolmalık kabakları pişireceğiniz zaman bunları bir tenceredeki kaynar suyun içine atıp, 5 dakika bekleterek biraz yumuşamalarını sağladıktan sonra dolma yapımına geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir