Domates Kabuğu Nasıl Soyulur

Domates Kabuğu Nasıl Soyulur

Sosyal Medyada Paylaşın

Domates kabuğu nasıl soyulur sorusunun cevabını öğrenmek domatesi ezmeden ve bütün halinde soymak isteyenler için oldukça önemlidir. Salata ve yemek yapımında sıkça kullanılan domates özel yemek davetlerinde süsleme yapmak için de kullanılmaktadır. Domatesi yemesi güzeldir fakat kabuğunu soymak biraz zahmetli bir iştir. Bu yazımızda sizlere önereceğimiz pratik yöntem sayesinde artık hiç zorlanmadan, kısa süre içerisinde domateslerin kabuklarını soymak mümkün. Tek yapmanız gereken yazımıza verdiğimiz ip uçlarını uygulamak.

Domates Kabuğu Nasıl Soyulur

Domates nasıl soyulur denildiği zaman hepimizin aklına bıçak kullanmak gelse de hiç bıçak kullanmadan, çok kolay bir şekilde domates kabuğu soyabilirsiniz. Sizlere önereceğimiz yöntem sayesinde kabuğu tek çekişte hiç koparmadan rahatlıkla soymak mümkün. Bu yöntemi uygulamak için 2 tane tencereye ve buzlu suya ihtiyacınız var. Domatesleri çeşmenin altında güzelce yıkadıktan sonra aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

  • Bir tencerede su kaynatın ve ocağın altını söndürdükten sonra diğer tencereye de buzlu su doldurun.
  • Sivri uçlu bir bıçak yardımı ile domateslerin yeşil kısımlarını çıkarın.
  • Sonrasında domatesin alt tarafına artı şeklinde çok derin olmayan bir kesik yapın.
  • Domatesi kaynar suyun içine bırakın ve 10 saniye kadar suda beklettikten sonra delikli bir kepçe yardımı ile dikkatli bir şekilde kaynar sudan alın.
  • Sıcak sudan çıkardığınız domatesi buzlu suyun içine alın. Bunu yaptığınızda kaynar suda yumuşayan domates tekrar diri bir hale gelecek ve kabuğu yukarı doğru kalkacaktır.
  • Kestiğiniz yerlerden hafifçe tutup çektiğinizde kabuğun kolaylıkla soyulduğunu görebilirsiniz.

Bu pratik yöntem sayesinde istediğiniz sayıda domatesin kabuğunu kısa sürede soyabilirsiniz.. Bu şekilde domatesin suyu da akmayacağı için mutfakta rahat çalışma imkanınız olacaktır. Domates kabuğu soymanın püf noktaları arasında bunu sıcak suda bekletme süresi oldukça önemlidir. Eğer domatesi uzun süre suda kaynatır ya da ocağın altını söndürdükten sonra hemen sıcak suyun içinden almazsanız domates haşlanacaktır. Sıcak sudan çıkardıktan sonra domatesin hiç beklemeden buzlu suya koyulması gerekiyor. Bunu yapmamızın amacı suda yumuşayan domatesi tekrar önceki haline getirmek. Sıcak ve buzlu su uygulaması sonrasında hiç bıçak kullanmaya gerek kalamadan domates kabuğunu soymak mümkün.

Yazdığımız domates soyma yöntemi detaylarına dikkat ettiğinizde her zaman bu yöntemi güvenli bir şekilde uygulamanız mümkündür. Bu pratik yöntem vaktinizin kısıtlı olduğu zamanlarda sağladığı kolaylık nedeni ile büyük oranda vakit tasarrufu sağması bakımından da oldukça avantajlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir