Domatesli Biber Turşusu Tarifi
Yemek Tarifleri

Domatesli Biber Turşusu Tarifi

Domatesli biber turşusu tarifi yaz aylarında herkesin mutlaka denemesi gereken tariflerden birisidir. Kolay yapımı ve harika lezzeti ile herkesin damak tadına uyan bu pratik turşuyu kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Bunun için istediğiniz miktarda malzeme kullanabilirsiniz. Evdeki kişi sayısı ve domates ile biberin tüketim oranına göre kendiniz miktarı belirleyebilirsiniz. Sebzelerin miktarındaki değişimi aynı oranda diğer malzemelere de uyguladığınızda tarifiniz yine başarılı olacaktır.

Domatesli Biber Turşusu Tarifi

Domatesli biber turşusu ana yemeklerin yanında ya da kahvaltılarda tüketilebilecek özelliktedir. Domates ve biberin birbiri ile uyumunun en çok öne çıktığı tariflerden birisi olan bu turşuyu yazdan hazırlayıp kışın tüketebilirsiniz.

Domatesli Biber Turşusu için Malzemeler

  • 1 kilo domates
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı elma sirkesi
  • 750 gram kıl biber
  • 1 baş sarımsak
  • Yarım çay bardağı kaya tuzu
  • Yarım çay bardağı toz şeker
  • Yarım çay kaşığı limon tuzu
  • Bir kaç dal maydanoz

Domatesli Biber Turşusu Yapılışı

Pratik turşu tarifi için ilk olarak domatesleri ve biberleri bol su ile yıkayın. Domateslerin kabuklarını soymadan 3-4 parçaya bölün. Püre haline gelene kadar domatesleri rondodan geçirin. Hazırladığınız domates püresini uygun büyüklükte bir tencere içine alın. Ocağın altını yüksek ateşe verin. Domates püresi kaynamaya başlayınca ocak altını kısın. Kısık olarak 15-20 dakika domatesleri pişirin. Bu aşamada mutlaka domateslerin dibinin tutmaması için ara ara karıştırın. Domatesler pişerken biberlerin baş kısımlarını ve alt kısımlarını bıçak ile kesin. Çok büyük kalmayacak şekilde 3-4 parçaya bölün. Turşuyu kurmak için kullanacağınız kavanozları ve kapakları kaynar su içinde 5 dakika kaynatın. Kapakların daha önceden kullanılmamış olmamasına dikkat edin. Yıkadıktan sonra kavanoz ve kapakları bir havlu ile kurulayın. Kuru olan kavanozların içine hazırladığınız biberleri yerleştirin. Ocak üzerinde 15 dakikadır kaynayan domateslerin içine sıvı yağ, elma sirkesi, dilimlenmiş sarımsak, kaya tuzu, toz şeker ve limon tuzunu ekleyin. Karışımı karıştırın. Üzerine soğuk sıvılar eklendiği için yeniden domateslerin kaynama noktasına kadar gelmesini bekleyin. Domatesli sos kaynamaya başlayınca bir kaç dal ince kıyılmış maydanozu ekleyip karıştırın. Sosu ocak üzerinden alıp soğutmadan hemen biberlerin üzerine paylaştırın. Kavanozun alt kısmına kadar ilerlemesi için ara ara kaşık ile biberlerin üzerine bastırın. Domates sosunu da paylaştırdıktan sonra kavanoz kapaklarını sıkıca kapatın. Hemen kavanozları ters olarak çevirin. Üzerlerini temiz bir bez ile örtüp 1 gece bekletin. Ertesi gün soğumuş olan kavanozları ters çevirin. Kapaklarda sızma yoksa serin ve kuru bir yere kavanozları kaldırın. 2 hafta sonra kavanoz içindeki turşuları tüketebilirsiniz.

Hazırladığınız domatesli biber turşularını serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz. Kapaklarını açtıktan sonra ise saklamasını mutlaka buzdolabında yapmanız gerekir. Kapaklarda tam kapanma olmaması durumunda turşuda bozulma meydana gelebilir. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz.

Yağlı Biber Turşusu Nasıl Yapılır * Tıklayın

Turşu Kaç Kalori * Tıklayınız

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir