Donut Yapmanın Püf Noktaları

Donut Yapmanın Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Donut yapmanın püf noktaları konusunda size vereceğimiz bilgiler sayesinde siz de bu tatlıyı evde kolayca yapabilirsiniz. Hamuru ve pişiriliş şekli olarak lokmaya benzese de, şerbetli bir tatlı değildir. Şık görünümüne bakıp da donut yapmanın zor olduğunu düşünenler olabilir. Az sonra sizlerle paylaşacağımız püf noktaları sayesinde siz de evde donut yapımının ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz.

Donut Yapmanın Püf Noktaları

Donut nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeden önce küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Bu tatlıyı yaparken, hamurun kıvamı açısından verilen malzeme listesine uymanız gerekir. Göz kararı ölçü kullanırsanız hamur istediğiniz kıvamda olmayabilir. Doğru oranlar kullanarak, yiyenlerden tam not alacak bir tatlı yapabilirsiniz.

Donut yapmak için iki farklı seçeneğiniz var. Birincisinde hamuru mayalayarak, ikincisinde ise kabartma tozu kullanarak yapabilirsiniz. Fazla vaktiniz yoksa maya yerine kabartma tozu kullanmalısınız.

Donutu maya ile yapacağınız zaman yoğururken sıcak su yerine oda sıcaklığında su kullanın. Ayrıca hamuru iyice yoğurmaya özen gösterin. Donut hamurunu hazırladıktan sonra en az yarım saat mayalanması için bekletin.

Mayalanan hamur yumuşak olacağı için elinize yapışmasını önlemek için, elinize biraz yağ sürerek hamuru rahatça alabilirsiniz. Hamura şekil verirken çok fazla oynamamaya dikkat edin.

Donutun çabuk ve kıvamında pişmesi için derin bir tava ve bolca yağ gerekmektedir. ( Daha iyi bir sonuç almak için fritözde kızartabilirsiniz. ) Tavaya yağı aldıktan sonra iyice kızana kadar bekleyin,

yağ yeterince kızmazsa donutlar kabarık olarak pişmeyecektir. Bu nedenle yağın yeterince kızıp kızmadığını kontrol etmek için önceden bir parça hamuru tavaya atın. Hamur yağın yüzeyine çıkıyorsa yeterli sıcaklığa ulaşmıştır, hamurları içine atabilirsiniz. Donutları bir maşa ile sağa sola çevirerek kızarana kadar pişirin.

Donut piştikten sonra üzerini ne ile süsleyeceğinize göre hareket etmelisiniz. Eğer üzerini sadece pudra şekeri ile süsleyecekseniz kızarır  kızarmaz pudra şekerine batırmalısınız. Eğer üzerine çikolata sosu yapacaksanız o zaman kızaran donutları bir kağıt havlunun üzerinde yağını iyice çekene kadar bekletmelisiniz. Donutlar yağlı olursa çikolaya sosu üzerinden akabilir, bunu önlemek için yağlarını iyice çektirmeye çalışın. Sos donmadan hemen seri bir şekilde üzerini şekerleme ile süsleyin. Aksi halde sos donacağı için şekerler donuta yapışmayacaktır.

Donut yapımı konusunda bu yazdığımız noktalara dikkat ederseniz, siz de lezzeti ve görünümü ile hoşunuza gidecek enfes bir tatlı yapabilirsiniz. Biraz özen ve dikkat ile siz de ilk denemenizde bile harika donutlar yaparak sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir