Düğmeden Çiçek Motifi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın

Gün geçmiyor ki yeni bir motif modeli ortaya çıkmasın… Özellikle farklı aparatların kullanıldığı figür motiflerinde her geçen gün yeni bir model tasarlanıyor. Aparatlı tığ işi motiflerinde düğmelerden sıkça faydalanıyor. Özellikle çiçek motifi hazırlamak için düğmelerden sıklıkla yardım alınıyor. Düğmeleri kullanarak hazırlanan çiçek motifleri, havlu kenarı, yazma kenarı, masa örtüsü ya da dekoratif süs olarak değerlendirilebiliyor. Düğmeden çiçek motifi nasıl yapılır sorusundan yola çıkarak sizler için bu hoş çalışmanın detaylarını yazımızda ele aldık.

Düğmeden Çiçek Motifi Yapımı

Düğmeden çiçek yapımı aşamalarına geçmeden önce kullanılacak olan düğmeler ile ip ve tığ uyumuna dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Çiçek motifini kullanacağınız yere göre düğmelerin büyüklüklerini seçebilirsiniz. Örneğin yazma kenarı için mümkün olduğunca küçük düğme kullanılması gerekir. Dekoratif çiçek motifleri içinse mümkün olduğunca büyük düğmeler ve kalın ipler kullanılmalıdır. Yapmayı düşündüğünüz çalışmaya göre düğme boyutu, ip kalınlığı ve tığ numarasını ayarladıktan sonra düğmeden çiçek yapımına geçebilirsiniz.

Düğmeden Çiçek Motifi
Düğmeden Çiçek Motifi

Çalışma için kullanacağınız düğme çukurlu ise çukur kısmı motifin ön kısmı, diğer kısmı arka tarafı olacak şekilde başlayın. İlk olarak tığ yardımı ile düğme deliklerinden ipleri geçirerek bir sıra zincir çekin. İkinci sırada 3’lü tırabzan ile çiçeklerin yapraklarını yapın. Düğmenin büyüklüğüne göre yaprakların enlerini ayarlayıp sık iğne yaparak bir yaprağı diğerinden ayırın. Düğme etrafına çiçek yapraklarını tamamladıktan sonra ipi motifin arka kısmına alıp düğümlemesini yapın. Bu şekilde çok küçük ya da çok büyük çiçek motiflerini de hazırlayabilirsiniz.

Düğme ile örgü çiçek yapımı işte bu kadar kolay… Bu çalışma sırasında isterseniz düğme ile ip rengini aynı da kullanabilirsiniz. Aynı renk tonlarında olduklarında düğmeler çiçek motifi içinde çok fazla belli olmayacaktır. Düğme ile hazırlanan çiçek motifleri, sadece örme şeklinde hazırlanan motiflerden daha serttir. Bu nedenle şeklini daha fazla belli eder. Düğme çiçek motifleri ile hazırlanan dekoratif eşyaların temizliği sırasında düğmelere dikkat edilmeli, kırılmaları ya da zarar görmeleri engellenmelidir. Aksi halde hazırladığınız çiçek motifleri asıl şekillerini kaybedip kötü bir görüntüye neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir