Elma Sirkesi Yapımı İbrahim Saraçoğlu

Elma Sirkesi Yapımı İbrahim Saraçoğlu

Sosyal Medyada Paylaşın

Elma sirkesi, ev temizliğinde ve yemeklere lezzet vermek için kullanılan önemli bir maddedir. Hazır olarak kolay bir şekilde bulunan bu malzeme, evde de hazırlanabiliyor. Organik elma sirkesi, hazır sirkelere göre daha etkili ve daha sağlıklıdır. Bu nedenle organik ve doğal karışımlar hakkında uzman bilgisi olan doktorlar tarafından evde elma sirkesi yapımı hakkında çok sayıda tarif verilmiştir. Bu yazımızda elma sirkesi yapımı İbrahim Saraçoğlu tarifini sizlerle paylaşacağız.

Elma Sirkesi İbrahim Saraçoğlu Tarifi

İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen elma sirkesi tarifi ile 2-3 ay sonunda tamamen organik elma sirkesine sahip olabilirsiniz. Özellikle yemek ve salatalarda kullanabileceğiniz bu elma sirkesini cilt bakımı ve saç bakımı maskelerinde de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • 3-4 adet orta boy elma
  • 5-6 tane nohut
  • Yarım çay bardağı sirke
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yeterli miktarda içme suyu
  • Cam kavanoz

Hazırlanışı

Elma sirkesi yapımı için ilk olarak elmaları güzelce yıkayıp dörde bölün. Çekirdeklerini çıkarıp kavanoz içine yerleştirin. Elmaların üzerine diğer malzemeleri de ekleyin. En son kavanozu tamamen dolduracak kadar su koyun. Sirkenin olması için hava ile tamamen temasının kesilmemesi gerekir. Kavanoz ağzını ince bir bez, tülbent ya da tül ile örtün. İçine böcek girmemesi için lastik ile kapatın. Güneş görmeyen karanlık ve serin bir yere kaldırın. İlk günlerde sirkeyi her gün karıştırın. 1 hafta geçtikten sonra haftada bir kere karıştırmanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 2-3 ay sonunda organik sirkeniz kullanıma hazır hale gelecektir.

Elma sirkesi İbrahim Saraçoğlu tarifi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu önemli noktaların başında sirke için kullanılacak suyun temiz, klorsuz içme suyu olması gerektiğidir. Aynı şekilde kullanılacak olan elmaların da doğal, organik elma olmaları gerekir. Sirkenin olması için bekletilme aşamasında mutlaka güneş görmeyen bir yer seçilmesi gerekir. Bu yerin nemsiz ve serin olması da önemlidir. Sirkeyi hazırladıktan sonra sineklenme yaşanabilir. Bu normal bir durumdur. Sirkenin yavaş yavaş olduğunun belirtisidir. Sirke tamamen olduğunda üzerinde küfler meydana gelecektir. Bu küfleri bir kaşık ile kenarı alıp sirkenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir