Elma Tatlısı Tarifi

Elma Tatlısı Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Elma tatlısı tarifi meyveli tatlardan hoşlananların seveceği, çok pratik bir lezzettir. Rengi, görünümü ve tarifsiz lezzeti ile her damak tadına uyan bu tatlıyı henüz denemeyenler varsa, mutlaka yapmalarını tavsiye ediyoruz. Özel yemek davetlerinde misafirlerimize ikram edeceğimiz tatlı konusunda çoğumuz zorlanırız. Çünkü yemek sonrası ağır tatlılar pek hoş olmaz. Böyle zamanlarda sütlü ya da meyveli tatlılar yapmak, hem misafirlerin midesini zorlamaz hem de ikram ettiğiniz tatlı geri çevrilmez. Elma tatlısı ekonomik bir malzeme listesi ile yapıldığı için her bütçeye uygundur. Lezzetli ve kolay meyveli tatlı tarifi arayanlar için, elma tatlısı yapımı ve malzeme listesini aşağıda paylaşıyoruz.

Elma Tatlısı Nasıl Yapılır

Elma Tatlısı Malzemeleri

  • 1 tane limon
  • 10 tane elma ( tercihen Amasya elması )
  • 2 su bardağı su
  • 5 tane karanfil
  • 2 su bardağı toz şeker

Kreması için;

  • 1 paket krem şanti
  • 1 su bardağı süt ( soğuk olacak )

Elma Tatlısı Yapımı

İlk önce elmaları bol su ile yıkayın ve sonrasında bıçakla ince bir şekilde kabuklarını soyun. Sivri uçlu bir bıçak yardımı ile elmaların sapını ve çekirdeklerini çıkarın. Genişçe bir tencerenin içine elmaları sıralayın ve üzerine diğer malzemeleri de ilave edin. Elmalar yumuşayana kadar haşladıktan sonra tencereyi ocağın üzerinden alın. Haşlanmış elmaları tencerenin içinde ters çevirin ve şerbet soğuyana kadar bu şekilde bekletin. ( Elmaları haşlarken çok yumuşamamalarına dikkat edin, aksi halde şerbetin içinde beklerken iyice yumuşayıp, baygın bir hal alabilirler. )Bu esnada siz de tatlının kremasını yapmaya geçebilirsiniz. Bir kasenin içine krem şantiyi alın ve içine sütü katarak, katılaşana kadar çırpın. Elma tatlılarını servis tabağına alın, üzerine biraz şerbet dökün ve krem şanti ile süsleyerek servis yapın. Afiyet olsun.

Elma tatlısı yapımı çok kolay olduğu için herkes ilk denemede bile başarılı olabilir. Elma çabuk haşlanması nedeni ile de size vakitten tasarruf sağlar. Bu tatlıyı çocuklar da çok sevdiği için, onların sağlıklı beslenmesine katkıda bulunmak adına da sıkça yapabilirsiniz. Bu sağlıklı ve lezzetli tatlıyı sadece elma ile değil ayva, armut gibi meyvelerle de yapabilirsiniz. Amasya elması küçük olduğu için 10 tane kullandık, büyük elma kullananlar 5 tane ile yapabilirler. Eğer tatlının yapımında büyük elma kullanacaksanız, bunu ortadan ikiye bölerek de yapabilirsiniz.

Kızarmış Muz Tatlısı Tarifi * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir