En Güzel Havlu Kenarı Modelleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Havlu kenarları, genel olarak el ve mutfak havlusu olarak isimlendirilen küçük boyutlu havlulara işlenen örgü modelleridir. Daha büyük boyutlu olarak hazırlanan banyo havlularının genel olarak bornoz takımları ile uyumlu hazır kenarları olduğu için yeniden kenar yapılması gerekmeyebilir. Bu yazımızda sizler için el ve mutfak havlularının kenarlarına işlenen en güzel havlu kenarı modelleri konusunu paylaştık.

Havlu kenarları, çeyizlik havlu kenarları ve günlük kullanmalık havlu kenarları olarak iki ana kategoride incelenebilir. Günlük kullanmalık olarak seçilen havluların kenarlarına işlenen örnekler genel olarak daha basit, daha kısa sürede bitirilen örneklerdir. Çeyizlik havlu kenarı örnekleri ise daha zahmetli, daha şık ve daha farklı modellerdir. Günlük havlu kenarları genel olarak tek renkli ve dantel olarak işlenir. Kalınlığı örneğe ve havluya göre değişen bu havlu kenarlarında havlu üzerinde yer alan renkler kullanılır. Daha çok trabzan ve zincirlerden oluşan örnekler kullanılır. Çeyizlik havlu kenarı olarak ise dantelin yanı sıra iğne oyası işlemelerine de yer veriliyor. Dantele göre daha ince ve zarif olan iğne oyası işlemeleri, uzun sürede hazırlanmasına karşılık çok hoş bir görüntüye sahiptir. Çeyizlik havlu kenarları hazırlanırken daha farklı bir model olması için boncuk ve pul eklemesi yapılabilir. Havlular ya da kenar ipinin rengine uygun olarak seçilen bu boncuk ve pullar, örneğin işlenmesi sırasında konuluyor.

İğne oyası ve dantelden havlu kenarı örneklerinde en fazla kullanılan figürler çiçek figürleridir. Gül, lale, kır çiçeği ve papatyalar en fazla örnek olarak kullanılan çiçeklerdir. Çiçeklerin işlenmesi sırasında çiçek çeşidine göre renkler seçilebilir. Yuvarlak çiçek yapmak için istenirse özel dantel halkaları kullanılabilir.

Aşağıda sizler için en fazla tercih edilen havlu kenarı modelleri örneklerinden bazılarını paylaştık. Siz de bu modellerden beğendiklerinizi uygulayıp kullanabilir ya da çeyizinize koyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir