Erkekler Neden Aldatır

Erkekler Neden Aldatır

Sosyal Medyada Paylaşın

Erkekler neden aldatır sorusunun cevabı yüzyıllardır araştırılmakta ve bu konuda birçok fikir öne sürülmektedir. Bu soru aslında büyük bir sorunu da dile getirmektedir. “Erkektir yapar, aldatmayan erkek yoktur, erkeklerin yapısı bu.” şeklindeki genel kanılar, erkeği adatmaya meyilli hale getirmekte ve bu eylemi gerçekleştiren çoğu erkek de bu mazeretlerin arkasına sığınarak kendini haklı çıkarmaya çalışmaktadır.

Erkeklerin Aldatma Nedenleri

Erkeklerin aldatma nedenleri arasında başlıca iki nokta dikkat çekmektedir. İlki erkeklerin yetiştirilme şekli, ikincisi de kendilerini ispatlama isteği. Erkekler doğdukları andan itibaren güçlü olmaya programlandıkları için hayatları boyunca güçlü olmaya, güçlü olmasalar da öyle görünmeye mecbur bırakılırlar. ” Erkekler ağlamaz, erkek adam korkmaz, erkek adam çapkınlık yapar… ” tarzında klişeleşmiş sözler, erkeklerin bilinçaltına işlenir. Zamanla bu sözler erkekler için bir yaşam biçimi halini alır. Çoğu kadının da ” erkektir yapar. ” düşüncesi sonucunda aldatma erkeklere has bir özellik gibi kabul edilir.

Eşine ya da sevgilisine sadık kalan erkeklerin korkaklık ya da kılıbıklıkla suçlanması da onları aldatmaya yönelten en önemli sebepler arasındadır. Erkeklerin birbirine bu konuda yaptığı baskı derecesine varan şakalar ve eleştiriler, onları bu yanlış buldukları eylemi yapmaya iter. Aldatan erkek cesaretini ve erkekliğini ispatlamış olur. Böylece arkadaşlarının da ona bakış açısı değişir. Yani çoğu zaman erkekler birbirini aldatmaya teşvik ederler.

Erkeklerin aldatma nedenlerinden birisi de, eşlerinin ya da sevgililerinin onlara güvenmeyişidir. Erkek sadık olduğu halde kadının sürekli yersiz kıskançlık yapması, erkeği yapmadığı bir şey için suçlaması, bu konuda sabit fikirli olması zaman içinde erkeği ” yapmadığım halde suçlanıyorum, bari yapayım. ” düşüncesine iter ve erkek ilk fırsatta bu düşüncesini uygulamaya geçer.

Erkeklerin özgürlüğüne düşkün olması da aldatma nedenleri arasında sayılabilir. Bir kadına bağlı kalmak erkek için özgürlüğünün elden gitmesi olarak görülüyorsa, erkek tek kadına bağlı kalamaz. Her zaman ikinci hatta üçüncü bir kadın daha olur. Böylece erkek hiçbir kadına bağlı kalmayarak özgürlüğünü korumaya çalışır.

Macera arayışı da erkekleri aldatmaya iten nedenler arasında önemli bir yere sahiptir. İlişkilerde zamanla eksilen heyecan ve tutkuyu erkek dışarıda aramaya başlar. Bir kadının ona aşık olması, uzun zamandır yaşamadığı heyecanı tekrar yaşaması onun egosunu tatmin eder.

Erkeklerin  kendini ispatlama isteği çoğunlukla baskın çıkar ve ne yazık ki böyle bir durumda aldatma eylemi gerçekleşir. “Tüm erkekler yapıyorsa ben de yapabilirim, benim onlardan ne eksiğim var. ” düşüncesi en sadık erkeği bile yoldan çıkarabilir. Sırf kendisini çevresine ispatlamak için aldatan erkeklerin sayısı oldukça fazladır. Evliliğinde ya da ilişkisinde her şey yolunda gittiği halde erkek yapar, hatta erkek aldatmalı gibi bir ön yargı beraberinde ihaneti de getirir.

Hayatındaki kadının sürekli erkeği eleştirmesi, onu korkaklıkla suçlaması da erkeği ihanete teşvik eder. Erkek ama intikam almak ama korkak olmadığını kadına ve kendisine ispatlamak için aldatır. Sonrasında pişman olmak bir yana erkekliğini ve cesaretini ispatladığı için kendisiyle övünür.

Erkeklerin aldatma nedenleri arasında partnerinde aradığını bulamamak da vardır. Cinsel ya da duygusal anlamda eşinde ya da sevgilisinde aradığını bulamayan erkek, bu aradığı özelliklere sahip kadın arayışına girer. Eşinden ya da kız arkadaşından ayrılmaz fakat ona sadık da kalmaz.

Erkekler neden ihanet eder sorusunun cevabı erkekten erkeğe değişir. Aldatılan kadınlar ” benim ne eksiğim var, ona yetemedim.” gibi düşüncelere kapılmasınlar, çünkü aldatmak kadının bir eksikliği değil erkeğin kendi yetiştirilme tarzı ya da karakteri ile ilgili bir sorundur.

Erkekleri Canından Bezdiren Kıskanç Kadınlar * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir