Erken Menopoz

Erken Menepoz

Sosyal Medyada Paylaşın

Erken menopoz, 35 yaşından önce bir kadının adetten kesilmesi durumudur. Günümüzde kadınlar için menopoza girme yaşı ortalama 50 yaş civarındayken bu durumun 35 yaşından önce meydana gelmesi kadının sadece anne olamayacağı değil, menopozla birlikte kadında ortaya çıkan fiziksel ve ruhsal değişimleri de bu genç yaşında yaşayacağı anlamına gelmektedir. Kadınlar böyle bir durumla karşılaştıkları zaman doktora başvurmalıdır.

Erken Menopoz Belirtileri Nelerdir

Erken menopoz belirtileri normal menopozla ile aynı belirtilerdir. Yani; adetin kesilmesi, ateş basması, çarpıntı, aşırı terleme, gereğinden fazla duygusallaşma, cildin daha solgun bir hal alması ve yer yer ciltte kızarıklıklar meydana gelmesi, saçların dökülmesi, kemiklerin güçsüzleşmesi ve kemik erimesi sonucu vücudun çökmeye başlaması gibi tüm belirtiler erken menopozda da söz konusu olmaktadır.

Erken Menopoz Nedenleri Nelerdir

Erken menopoz nedenleri kısaca şu şekilde sıralanabilir…

  • Herhangi bir nedenden dolayı yumurtalıkların alınması ya da geçirilen bir jinekolojik ameliyat sırasında yumurtalıkların zarar görmüş olması.
  • Kanser tedavisi gören kadınlara uygulanan radyoterapi ve kemoterapinin yumurtalıklarda tahribata yol açması.
  • Annenin erken menopoza girmesi de, erken menopozun nedenleri arasındadır. Çünkü çoğunlukla anne ile kızın menopoza girme yaşları birbiriyle aynı olmaktadır. Yani 40 yaşında menopoza giren bir kadının kızı da büyük ihtimalle 40 yaşında menopoza girmektedir.
  • Nadir görülen bir durum da olsa kadında kromozom bozukluğu meydana gelmesi de erken menopoza girmesine neden olmaktadır.
  • Sigara kullanımı ve stresli bir yaşam sürmek de erken menopoza neden olabilmektedir.

Erken Menopoz Nasıl Tedavi Edilir

Erken menopoz bazı durumlarda tedavi edilebilmekte ve kadın tekrar adet görebilmektedir. Kadının tekrar adet görmesi ve çocuk sahibi olmasının sağlanamadığı durumlarda ise menopozla birlikte ortaya çıkan kemik erimesine karşı önlem alınmalı ve gerekli tedavinin uygulanmasına başlanmalıdır.

Erken menopoza giren kadında yumurta hücreleri tükenmiş ise kendi yumurtalarıyla veya tüp bebek yöntemi ile hamile kalma ihtimali çok düşüktür. Bu tür durumlarda ancak başka bir kadının bağışladığı yumurta hücreleri ile hamilelik meydana gelebilmektedir.

Bir kadın yeteri kadar çocuk sahibi olduğu için tekrar hamile kalmayı düşünmediği durumlarda erken menopoza girmemesini önemsemeyebilir. Fakat bu son derece yanlış bir davranıştır çünkü erken menopoz sadece adetten kesilme ya da çocuk sahibi olamama anlamına gelmez. Gerekli önlemler alınmadığı taktirde başta kemik erimesi olmak üzere birçok ciddi sağlık sorununu da beraberinde getirebilir. Bu nedenle 35 yaşından önce menopoza giren bayanlar bu konuda mutlaka bir uzmandan yardım almalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir