Et Kaç Dakikada Haşlanır

Et Kaç Dakikada Haşlanır

Sosyal Medyada Paylaşın

Et kaç dakikada haşlanır sorusunun cevabı hem ağız tadı hem de sağlık açısından oldukça önemlidir. Haşlanmış et, kızarmış ete oranla daha sağlıklı olduğu için çoğunluğun tercihi haşlanmış etten yanadır. Et haşlamak uzun sürse de, bazı püf noktalarına dikkat ederek bu süreyi biraz daha kısaltmak mümkündür. Etin haşlama süresi etin çeşidine ve haşlama yapmak için kullanılacak yönteme göre değişebilir. Etin gereğinden az haşlanması içindeki zararlı bakterileri yok etmeyeceği gibi fazla haşlamak da bu gıdanın besin değerini azaltacaktır. Etin sert olmaması ya da dağılmaması için de haşlanma süresine dikkat edilmelidir. Bu yazımızda vereceğimiz püf noktalarını uygulayarak siz de eti yumuşacık haşlayarak, ağız tadı ile tüketebilirsiniz.

Et Haşlaması Yapmak için Hangi Çeşidini Tercih Etmeliyiz

Dana ya da koyun etini haşlayarak tüketmek mümkündür. Koyun eti dana etine oranla daha yumuşak olsa da kendine has bir kokusu olduğu için haşlama yapımında fazla tercih edilmez. Haşlama yapmak için en ideali dana etidir. Dana etinin kemikli ya da kuşbaşı olarak haşlaması yapılabilir. Haşlamasını yapmak için genelde kemiksiz daha eti tercih edilse de, güveç gibi bazı yemek çeşitleri için kemikli dana eti haşlaması kullanılmaktadır. Eti haşlarken kemikli ya da kemiksiz olmasının da pişme süresini etkileyeceği unutulmamalıdır. Eti haşlarken yanına havuç, patates ya da soğan gibi sebzeler koyarak hem lezzetini arttırabilir hem de et suyunun daha besleyici olmasını sağlayabilirsiniz

Kemikli Et Kaç Dakikada Haşlanır

Kemikli etin haşlama süresi pişirileceği kaba göre farklılık gösterebilir. Dana eti normal boyuttaki bir tencerede, orta ısıda en az 1 saatte haşlanmaktadır. Eğer et güveçte haşlanacaksa o zaman bu süre 1 saat 15 dakikayı bulabilir. Kemikli etin daha çabuk haşlanması ve besleyici olması için büyük kemiklerin içlerindeki ilikler dışarı çıkacak şekilde kırılmalıdır. Eti haşladıktan sonra geriye kalan suyu atmayın. Bu et suyunu derin dondurucuda muhafaza ederek, çorba ve yemeklerinize lezzet katmak için kullanabilirsiniz.

Kuşbaşı Et Kaç Dakikada Haşlanır

Eti sebze ya da bakliyatla bir arada pişirecekseniz kuşbaşı olarak haşlayabilirsiniz. Kuşbaşı eti yumuşak olarak haşlamak için ilk olarak bu etleri yanmaz, yapışmaz bir tencerede kavurmak gerekiyor. Ocağın üzerine içine yağ katmadan koyduğunuz tencere iyice ısındıktan sonra içine kuşbaşı etleri alın. Etleri yüksek ısıda renkleri değişene kadar kavurun. Bu sırada ete kesinlikle tuz atmayın. Haşlamadan önce yaptığınız bu ön kavurma işlemi sayesinde etin kendi içindeki suyu içine hapsolacak ve bu sayede et kurumadan, yumuşacık pişecektir. Etin rengi değiştikten sonra üzerini geçecek kadar soğuk su ilave edin ve önce yüksek ateşte, suyu kaynayınca da kısık ateşte pişirmeye devam edin. Kuşbaşı etin tencerede haşlanması yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Et Düdüklü Tencerede Kaç Dakikada Haşlanır

Eti kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde haşlamak isterseniz düdüklü tencerede pişirebilirsiniz. Düdüklü tencerede pişen et ateşin üzerinde daha az beklediği ve haşlanırken de hava ile temas etmediği için daha sağlıklı olmaktadır. Büyük parça etler düdüklü tencerede 30 dakikada haşlanmaktadır.

Koyun Eti Kaç Dakikada Haşlanır

Yazımızın başında dana ve koyun etinin farklı sürelerde haşlandığından bahsetmiştik. Koyun eti kaç dakikada haşlanır diye merak edenler olabilir. Bu süre etin büyüklüğüne ve haşlama yöntemine göre değişebilir. Koyun etini, düdüklü tencerede 20 dakikada haşlamak mümkündür.

Et haşlamanın püf noktaları bilindiği zaman bu gıdayı sağlıklı bir şekilde tüketmek mümkündür. Haşlanmış eti sade olarak ya da sulu yemek yaparak tüketebilirsiniz. Eti kısa sürede haşlamak isterseniz tencere yerine, düdüklü tercih etmelisiniz. Kemiksiz ve küçük parçalara ayrılmış etin daha kısa sürede haşlandığı da unutulmamalıdır. Eti tencerede haşlayacaksanız, arada bir tahta kaşıkla üzerindeki köpükleri almayı unutmayın. Aksi halde bu köpükler etin lezzetine gölge düşürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir