Et Nasıl Terbiye Edilir

Et Nasıl Terbiye Edilir

Sosyal Medyada Paylaşın

Et nasıl terbiye edilir sorusunun cevabını bilmek kırmızı etin lezzetli bir şekilde pişmesini sağlamak açısından oldukça önemlidir. Terbiye yani marinasyon, eti pişirmeden önce daha lezzetli ve yumuşak olması için uygulanan bir işlemdir. Et terbiye etmek için en sık kullanılan malzemeler arasında zeytinyağı, bitkisel yağ, salça, yoğurt, sarımsak süt, soğan ve bazı baharatlar bulunmaktadır. Bu gıdalar güçlü birer asit olduğu için etin sinirlerini yok eder ve bu sayede kırmızı et yumuşak ve lezzetli bir şekilde pişebilir.

Et Nasıl Terbiye Edilir

Kırmızı Et Nasıl Marine Edilir

Terbiye edilecek etleri bir poşet ya da kabın içine alın. Bunların üzerine marine sosunu dökün ve etin her tarafına yedirmek için hafifçe masaj yapın. Sonrasında eti sosu ile birlikte buzdolabına koyun. Terbiye için kullanılan malzemeye göre bekleme süresi 2 saat ile 1 gün arasında değişmektedir. Eti marine ederken sakın buzlukta bekletmeyin aksi halde et donacağı için istediğiniz lezzete ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Bekleme süresi sona erdiğinde eti buzdolabından çıkarın ve sosun içinden aldıktan sonra pişirmeden önce oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar bekleyin. Sonrasında kırmızı eti tarifine uygun olarak tavada ya da ızgarada pişirebilirsiniz.

Kırmızı Et için Terbiye Sosu Tarifi

Aşağıda vereceğimiz kırmızı et terbiye sosu tarifi her türlü kırmızı eti marine etmek için kullanılabilir. Malzeme listesi yarım kilo kırmızı ete göre hazırlanmıştır. Bu ölçüye göre kullanacağınız miktarı ayarlayabilirsiniz. Etin yumuşak ve lezzetli pişmesi için kullandığınız malzeme oranı çok önemlidir. Az ya da çok kullanılan malzeme nedeni ile et istediğiniz lezzette pişmeyebilir. Bir de etin marine sosunu iyice içine çekebilmesi için çok kalın doğranmamış olması gerektiğini unutmayın.

Gerekli Malzemeler

  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı çiçek yağı
  • 1 tane rendelenmiş soğan
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kekik

İsteyenler terbiye sosunu hazırlarken süt yerine aynı oranda yoğurt da kullanabilirler. Yukarıdaki malzemeleri bir kabın içinde güzelce karıştırın. Kırmızı eti bir kaba alın ve üzerine sosu döktükten sonra iyice yedirin. Sonrasında kabın içindeki eti buzdolabına kaldırın ve 1 gece bu şekilde bekleterek ertesi gün pişirin. Eğer 1 gün önceden terbiye etmeyi unuttuysanız eti pişirmeden en az 5 saat önce terbiye etmeniz de yeterli olacaktır.

Bu yazımızda sizlerle kırmızı et nasıl marine edilir sorusunun cevabı olabilecek bazı püf noktalarını paylaştık. Kırmızı eti sevdiklerinizle birlikte ağız tadı ile yiyebilmek için bu ayrıntılara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir