Et Pişirmenin Püf Noktaları

Et Pişirmenin Püf Noktaları

Sosyal Medyada Paylaşın

Et pişirmenin püf noktaları başlığı altında kırmızı eti kızartırken ya da fırında pişiriken dikkat etmeniz gereken detayları ele alıyoruz. Türk mutfağında etin ayrı bir yeri vardır. Haşlaması, kızartması, fırında ya da güveçte pişmiş hali ile hepimizin sofrasında sıkça et bulunur. Etin sağlıklı, lezzetini yitirmeden ve sertleşmeden pişmesi son derece önemlidir. Bir et ne kadar lezzetli olursa olsun yumuşak olarak pişmediği zaman hem sağlıksız hem de yavan olacaktır. Etin yumuşak pişmesi için çok kalın kesilmemiş olması gerekmektedir. Kalın kesildiği zaman pişerken kuruyup, sertleşebilir. Bunu önlemek için eti bir parmak genişliğinde kesmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer daha kalın kesmeniz gerekiyorsa bıçak yardımı ile etlerin üzerine kesik atmanız, eti yumuşak pişirmek konusunda size yardımcı olabilir.

Et Pişirmenin Püf Noktaları

Et Kızartırken Nelere Dikkat Edilmeli

 • Etin sağlıklı ve lezzetli bir şekilde pişmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta suyunun iyice süzülmüş olmasıdır.
 • Eti kızartmaya başlamadan önce yağın iyice kızmasını beklemelisiniz.
 • Eti dolaptan çıkardıysanız önce oda sıcaklığında ısınmasını bekleyin ve sonrasında kızartmaya geçin.
 • Eti tavada çok fazla çevirmeden kızartmaya dikkat etmelisiniz.
 • Etin tuzunu baştan ekmeyin aksi halde kızarırken sertleşecektir. Kızartma işleminin sonuna doğru tuzunu attığınızda yumuşak bir şekilde kızaracaktır.
 • Etin yumuşak pişmesini sağlamak için kızartmaya başlamadan önce üzerine çok az limon sürebilirsiniz.

Fırında Et Pişirirken Nelere Dikkat Edilmeli

Fırında pişirilen yemekler daha sağlıklı ve lezzetli olduğu için çoğumuz eti de fırında yapmayı tercih ederiz. Fırından çıkan etin kuru olması ise yemekten alacağımız lezzeti gölgeleyebilir. Fırında eti kurutmadan pişirmek için eti alırken kasaptan bir parça yağ isteyebilirsiniz. Etin fırında pişerken kuruması yağ eksikliğinden kaynaklandığı için etin üzerine kasaptan aldığınız yağdan keserek koyarsanız pişerken eriyen bu yağlar etin kurumasını önleyecektir. Isıya dayanıklı bir kabın içine su doldurup bunu fırının içine koyarak da etin kurumasını önleyebilirsiniz. Fırının ısısı ile buharlaşan su nedeni ile et yumuşaklığını yitirmeden, lezzetli bir şekilde pişecektir. Eti fırında pişirmek için ideal ısı 180 derecedir.

Eti Yumuşak Pişirmek için Nelere Dikkat Edilmeli

 • Eti pişirmeden önce terbiye yapmak yumuşak ve lezzetli olarak pişmesini sağlar. Eti pişirmeden önce yoğurt suyu ile terbiye ederseniz daha yumuşak pişirebilirsiniz.
 • Et terbiye edildikten sonra en az 3 saat kadar buzdolabında bekletilmelidir.
 • Hayvanların baldır, bacak ya da but bölgesindeki etler daha sert olmaktadır. Et alırken seçiminizi buna göre yaparsanız kaslı ve sinirli bir et almadığınız için yumuşak olarak pişirebilirsiniz.
 • Etin kanını almak da yumuşak pişmesine yardımcı olacaktır. Bunun için tek yapmanız gereken çiğ haldeki eti 20 dakika kadar soğuk suyun içinde bekletmek.
 • Yaptığınız et haşlamasının yumuşak olmasını istiyorsanız haşlama suyunun içine 2 yemek kaşığı sirke koyabilirsiniz.

Bu yazımızda eti yumuşak pişirmek için ne yapılmalı sorusunun cevabını açıklamaya çalıştık. Eti sağlıklı ve lezzetli bir şekilde tüketmek için tüm bu püf noktalarının yanı sıra güvenilir bir kasaptan temin etmeye özen göstermelisiniz. Et alırken kasaba ne şekilde pişireceğinizi söylerseniz, kullanacağınız yönteme uygun et vereceği için eti sorunsuz bir şekilde pişirebilirsiniz.

Makarna Pişirmenin Püf Noktaları * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir