Ev Yapımı Ateş Düşürücü Dondurma Tarifi

Ev Yapımı Ateş Düşürücü Dondurma

Sosyal Medyada Paylaşın

Ev yapımı ateş düşürücü dondurma hem annelerin, hem çocukların çok hoşuna gidecek bir tariftir. Yüksek ateş durumunda çocuğunuza verebileceğiniz bu tarifi hazırlamak son derece basit. İçeriğinde olan şifalı otlar, vitamin ve mineraller ile çocuğunuzun kısa sürede kendine gelmesini sağlayan bu tarif, lezzeti ile çocuklar tarafından da çok seviliyor. Sizde yüksek ateşten şikayetçi iseniz çocuğunuz için bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Ateş Düşürücü Dondurma

Malzemeler

  • 10 gram kurutulmuş nane
  • 10 gram kurutulmuş kurburnu
  • 10 gram mürver çiçeği
  • 1 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 2 adet büyük muz
  • 3-4 adet olgun çilek
  • Yarım su bardağı yoğurt

Hazırlanışı ve Tüketimi

Ateş düşürücü dondurma tarifi için ilk olarak mürver çiçeği, nane ve kuşburnu bir litrelik cam kavanoz içine koyun. Üzerine kavanozun dörtte birini kaplayacak kadar su ekleyin. Bu miktar yaklaşık 1 su bardağı suya denk gelmektedir. Ardından kavanoz kapağını sıkıca kapatın. Bu şekilde en az yarım saat en fazla 4 saat bekletin. Süre sonunda kavanozdaki bütün suyu alın. Bitkilerden almak için elinizle sıkıp suyunu çıkarın. Bu sudan çeyrek kahve fincanı kadar alın. Blender içine yoğurt, muz, bal ve çilek ile birlikte ekleyin. Malzemeler karışana kadar blenderden geçirin. Pürüzsüz kıvam alan karışımı buzdolabında katılaşana kadar dondurun. Daha sonra kaşık ile çocuğunuza yedirin. Verilen miktarlar bir porsiyon için geçerlidir. Kalan bitki suyunu yeniden kullanmak için saklayabilirsiniz. Bu bitki suyunu yine cam kavanoz içinde kapağı kapalı olarak buzdolabında güvenle saklayabilirsiniz. Dondurmayı her tüketimden hemen önce hazırlamanızı öneririz. Bu şekilde daha lezzetli olacağından hasta çocuğunuzun iştahını açacaktır.

teş düşürücü dondurma tarifini hazırladıktan sonra donması için bekleme süreniz yoksa, bir pipet ile çocuğunuza içirebilirsiniz. Genelde ateşi olduğunda daha fazla huysuzlanan çocuklar bir şeyler içmek yerine dondurma şeklinde tüketmeye daha sıcak bakacaktır. Bu tarifi hazırlayıp tükettikten sonra ekstra ateş düşürücü yöntemler uygulamanız gerekebilir. Çocuğunuzun üzerine ince bir şeyler giydirip örtü ile örtmemeye dikkat edin. Ateşi olduğu süre içinde bol miktarda sıvı tüketmesi, su içmesi de ateşin daha çabuk düşmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir