Ev Yapımı Çilekli Süt Tarifi

Ev Yapımı Çilekli Süt

Sosyal Medyada Paylaşın

Ev yapımı çilekli süt, çocuklarınıza her mevsim içirebileceğiniz en sağlıklı ve besleyici içecekler arasında bulunur. Çocukların sağlıklı büyüyebilmesi için yeterince süt tüketmeleri gerekmektedir. Ne yazık ki çocukların bazıları süt içmeyi sevmediği için bu konuda anneler epey zorluk çekmektedir. Eğer sizin de çocuğunuz süt içmeyi sevmiyorsa üzülmeyin ve ona çilekli süt yapın. Mis gibi kokusu ve enfes tadı ile bu tarif, birçok çocuğun süt içmesine olanak tanıyacaktır. Her yaştan çocuğun severek içeceği pratik bir içecek hazırlamak istiyorsanız, aşağıdaki çilekli süt tarifi ve malzeme listesine göz atabilirsiniz.

Çilekli Süt Nasıl Yapılır

Çilekli Süt Malzemeleri

  • 1 su bardağı süt
  • 100 gram çilek
  • 1 çorba kaşığı bal

Not: Çilekli sütün daha güzel bir kokuya sahip olmasını istiyorsanız imkanınız varsa küçük kokulu çileklerden temin edin. Taze çilek olmadığı zaman bu tarifi yapmak için dondurulmuş çilek de kullanabilirsiniz. Kullanacağınız balın iyi eriyebilmesi için oda sıcaklığında olması lazım. Eğer balı buzdolabında muhafaza ediyorsanız, çilekli süt yapmaya başlamadan önce balı dolaptan çıkarıp biraz bekletmelisiniz.

Çilekli Süt Yapımı

İlk olarak çilekleri yıkayın ve üzerlerindeki yeşil yapraklı kısımları çıkarın. Daha sonra bunları blenderdan geçirerek püre haline getirin. Blender’ı durdurun ve çileklerin içine belirtilen miktarda süt ve bal kattıktan sonra tekrar blender’ı çalıştırın. Bu aşamalardan sonra ev yapımı çilekli süt servise hazırdır, bardağa koyup çocuğunuza içirebilirsiniz.

Not: Vermiş olduğumuz malzeme listesi 1 kişilik çilekli süt yapımı içindir. Bu listeye göre yapılacak kişi sayısına göre malzeme listenizi ayarlayabilirsiniz.

Çilekli süt yapımı kolay olduğundan çocuklar için olduğu kadar büyükler için de en ideal içecek tarifleri arasında bulunur. Özellikle sıcak yaz aylarında yapacağınız çilekli sütü içine buz atarak içtiğinizde, damağınızda ferahlatan enfes bir tat hissetmek hoşunuza gidebilir. Aynı tarifi muz, vişne gibi başka meyveler kullanarak da yapabileceğiniz gibi meyve yerine kakao kullanarak da yapmanız mümkün. Eğer siz de çocuğunuza içirdiğiniz meyveli sütü dışarıdan satın alıyorsanız, bu hesaplı ve sağlıklı tarifimizi mutlaka denemelisiniz. Sıcak yaz aylarında yaptığınız çilekli sütün içine biraz da dondurma ilave ederek çocuklarınıza hayır diyemeyecekleri bir lezzet tattırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir