Ev Yapımı Doğal Bulaşık Deterjanı Tarifi

Ev Yapımı Doğal Bulaşık Deterjanı Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Ev yapımı doğal bulaşık deterjanı tarifi sayesinde artık evde doğal bulaşık deterjanınızı kendiniz yapabilirsiniz. Kimyasal içerikli bulaşık deterjanları, hassas cilt yapısına sahip bayanlarda alerjiye neden olduğu gibi çeşitli sağlık sorunlarına da neden olmaktadır. Günümüzde kimyasal içerikli ürünler yerini doğal ürünlere bıraktığı için biz de bugün sizlere elde ve bulaşık makinesinde kullanabileceğiniz ev yapımı, pratik deterjan tarifleri veriyoruz. Boraks, tuz, karbonat,çamaşır sodası, sirke, esansiyel yağ, limon, greyfurt, portakal ve sirke gibi doğal ürünleri kullanarak yapabileceğiniz doğal formülleri aşağıda veriyoruz.

Elde Yıkamak için Ev Yapımı Doğal Bulaşık Deterjanı Tarifi

Az malzeme ile evde kolay bir şekilde yapabileceğiniz iki tane bulaşık deterjanı tarifi veriyoruz. Bunlardan hangisini isterseniz yapıp, kullanabilirsiniz.

Karbonatlı Sirkeli Bulaşık Deterjanı Yapımı

Mutfağınızda bulunan sirke ve karbonatı kullanarak çok pratik bir şekilde ev yapımı bulaşık deterjanı hazırlayabilirsiniz. Bulaşık yıkayacaksınız ve baktınız ki deterjan çok azalmış. Böyle bir durumda dışarı çıkmadan aşağıdaki formülü uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı
  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 3 su bardağı sıcak su

Yapılışı

Verilen miktardaki malzemeyi temiz bir deterjan kabına koyun ve hepsini birkaç dakika çalkalayın. Tüm yapmanız gereken bu kadar sonrasında ev yapımı bulaşık deterjanı hemen kullanabilirsiniz. İsterseniz bulaşık deterjanının içine 10 damla kadar, istediğiniz bir esansiyel yağ katarak hoş bir koku elde edebilirsiniz.

Boraks ve Sabun ile Bulaşık Deterjanı Yapımı

Bulaşıklarınızı elde yıkıyorsanız ve kimyasal içerikli bulaşık deterjanı kullanmak istemiyorsanız eczane ya da aktardan boraks temin ederek, evde kolay bir şekilde aşağıdaki formülü yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı boraks
  • Yarım kalıp sabun ( rendelenmiş )
  • 10 damla esansiyel yağ ( isteğe bağlı )
  • 3 su bardağı sıcak su

Yapılışı

Bir kabın içine rendelenmiş sabunu ve sıcak suyu alın ve sabun eriyene kadar karıştırın. Sonrasında dilerseniz karışımın içine esansiyel yağ kattıktan sonra hemen kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde bulaşık deterjanı nasıl yapılır sorusunun cevabını paylaştık. Bu tarifler sayesinde artık siz de evde doğal bulaşık deterjanı yaparak, kimyasal içerikli ürünleri mutfağınızdan çıkarabilirsiniz. Vermiş olduğumuz bu çok kolay formüllerle mutfakta kullandığınız eşyaları hijyenik ve sağlıklı bir şekilde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir