Ev Yapımı El Kremi

Ev Yapımı El Kremi

Sosyal Medyada Paylaşın

Kışın soğuktan çatlayan eller, hem canımızı yakar hem de kötü bir görüntü oluşturur. Çalışırken, dinlenirken, eğlenirken, beslenirken, çocuklar ile zaman geçirirken en fazla kullandığımız organ olan ellerimizin, güzel görünmesi ve sağlıklı olması için düzenli bakımının yapılması gerekir. Çatlayan, kızaran, sürekli kaşıntısı olan eller günlük hayatı da olumsuz yönde etkiler. Şimdi sizlere vereceğimiz formül sayesinde artık bu sorunları yaşamayacaksınız. İşte doğal ev yapımı el kremi tarifi…

Ev Yapımı El Kremi Nasıl Yapılır?

Çatlayan eller için hazır el bakım kremleri ya da losyonlar kullanılabilir. Ancak bu hazır ürünler bazı hassas ciltlerde alerjilere, cilt sorunlarına neden olabilir. Bu tür sorunlar yaşamamak için hassas ciltlerde doğal losyonların kullanılması gerekir. Tarifini vereceğimiz ev yapımı el kremi tarifi hassas eller için ideal bir karışımdır.

Gerekli Malzemeler

  • 2 adet limonun suyu
  • 50 gram gliserin
  • 30 gram badem yağı
  • 30 gram kolonya
  • 2 çorba kaşığı pudra

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Losyon için ilk olarak iki adet büyük limonu sıkacak ile sıkıp suyunu kap içine alın. Üzerine gramlarını ayarlayıp gliserin, badem yağı ve kolonyayı döküp biraz karıştırın. Sıvı malzemeler karıştıktan sonra üzerine pudrayı ekleyin. Malzemeler pürüzsüz kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra hazır olan kremi cam bir şişe içine koyun. Bu şekilde saklayabilir, ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz.

Çatlayan, çatlamasından dolayı acıyan eller için daha kısa sürede etki etmesi için kremi sürdükten sonra poşet geçirilebilir. Losyonu uyguladıktan sonra ellerinizi sıkmayacak şekilde geçirdiğiniz temiz poşetlerin 15 dakika kalması yeterli. Daha sonra çıkarabilirsiniz. Kremi ilk sürmenizden itibaren ellerinizdeki acıların azaldığını ve çatlaklarının iyileşmeye başladığını görebilirsiniz.

Ev yapımı gliserinli el kremi tarifi ile elde ettiğiniz doğal kremi her gün kullanabilirsiniz. İhtiyacınıza göre günde 3-4 kere ellerinize uygulamanızda her hangi bir sakınca yoktur. Koku vermesi için kullandığınız kolonyayı kendi zevkinize göre seçebilirsiniz. Eğer kremin kıvamı çok sıvı gelirse biraz daha pudra ekleyip karıştırabilirsiniz. Karışımı isterseniz eski bir krem kabında da güvenle saklayabilirsiniz. Özellikle kış günlerinde ellerinizin bakımını tek başına bu tarif ile yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir