Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Sağlıklı ve doğal beslenmeyi sevenler için en evde yapılan yoğurdun yeri ayrıdır. Yemeklerin yanında, meze olarak ya da tek başına bile tüketilebilen ev yapımı yoğurdu mayalamak son derece basittir. Bu yazımızda sizler için evde yoğurt yapımını ele aldık. Hem sağlıklı, hem de tam tadında bir ev yoğurdu yapmak için ev yapımı yoğurt tarifi ve malzemelerine gelin birlikte göz atalım…

Evde Yoğurt Tarifi

Ev Yapımı Yoğurt Malzemeleri

  • 500 ml yani yarım litre günlük ya da organik süt
  • 1 tatlı kaşığı kadar oda ısısında kaliteli yoğurt

Ev Yapımı Yoğurt Yapımı

Ev yoğurdu için ilk olarak çiğ sütü kaynatarak pişirin. Uygun büyüklükte bir çelik tencere içine sütü alıp orta dereceli ateşte kaynamaya bırakın. Sütün üzeri köpüklenmeye başlayınca tahta bir kaşık ile havalandırıp taşmasını engelleyin. Kaynama noktasına gelen sütün altını kısıp bu şekilde 10-15 dakika daha kaynamasını sağlayın. Yoğurdu mayalayacağınız kalıbın içine sütü boşaltın. Bu şekilde ılımaya bırakın. Sütün ısısını ayarlamak için ara ara serçe parmağınız ile kontrol edin. Serçe parmağınızın ucunu süt içine koyup 10’a kadar saydığınızda parmağınız yanmıyorsa sütü mayalayabilirsiniz. Mayalama yapmak için kullanacağız yoğurdu küçük bir kasede 2 kaşık kadar ılıyan süt ile karıştırın. Hazırlanan maya karışımı sütün içine döküp tahta bir kaşık ile karıştırın. Sütün buharlaşmadan hava alması için mayalama yaptığınız kalıbın üzerini tülbent ile örtün. Kalıbın her yerini kalın, temiz bir bez ile sarıp sıcak kalmasını sağlayın. Bu şekilde ortalama 6 saat kadar bekletin. Daha sonra kabı fazla sarsmadan buzdolabına koyun. 1 gece buzdolabında dinlendirdikten sonra ev yapımı yoğurdu sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Verdiğimiz bu ev yoğurdu tarifi ile sevdikleriniz için tamamen sağlıklı yoğurtlar hazırlayabilirsiniz. Süt miktarını sadece yarım litre olarak verdik. Siz daha fazla hazırlamak isterseniz her yarım litre süt için bir tatlı kaşığı yoğurt kullanabilirsiniz. Büyük kaplarda hazırladığınız yoğurtları ekşimeden saklamak için küçük kaplara paylaştırabilirsiniz.

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir