Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın

Hiç bir katkı maddesi olmadan, en doğalından yoğurt yapmak istiyor ancak cesaret edemiyorsanız korkmayın… Sadece bir kaç önemli noktaya dikkat ederek artık siz de evde kendi yoğurdunuzu kendiniz hazırlayabilirsiniz. Özellikle küçük çocuğu olan anneler için çok önemli olan sağlıklı ve doğal ev yoğurdu nasıl yapılır tüm detayları ile ele aldık. Sözü daha fazla uzatmadan sizler için yaptığımız araştırmanın sonuçlarını aktarmak istiyoruz.

Ev Yoğurdu Nasıl Mayalanır?

Evde yoğurt yapmak bayanların gözlerinde büyüttükleri kadar zor değildir. Ev yoğurdu yapımı için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları göz önünde bulundurarak harika tada sahip yoğurtlar hazırlayabilirsiniz. Bu önemli noktalardan bazıları şunlardır…

  • Evde yoğurt mayalamak için mutlaka günlük süt ya da yeni taze sıkılmış tamamen doğal süt kullanılmalı. Pastörize sütler ile ev yoğurdu yapmak mümkün değildir.
  • Yoğurt için süt kadar maya yapılacak yoğurt da önemlidir. Çoğu zaman yapılan ev yoğurtlarının sulu ve yumuşak olmasından şikayet edilir. Bunun nedeni maya olarak kullanılan yoğurdun da sulu olmasıdır. Sert ve tam tadında bir ev yoğurdu için maya olarak da sert bir yoğurt kullanılması gerekir.
  • Yoğurt mayalamak için satın aldığınız süt çiğ olmalı. Evde kendiniz kaynatıp mayalanma ısısına geldiğinde kullanmalısınız.
  • Sütü mayalamak için 42-45 derece ısıya düşmesini bekleyin. Eğer termometreniz yoksa sütün içine serçe parmağınızı batırdığınızda yaklamayacak ısıya gelmesini bekleyin. Bu ısı yaklaşık yaklaşık 42-45 dereceye denk gelecektir.
  • Sütü mayaladıktan sonra mayanın tutması için sıcak bir ortamda bekletilmesi gerekir. Eğer sütü kış aylarında serin bir ortamda mayalandıracaksanız, fırından yararlanabilirsiniz. Bunun için fırınınızı 15-20 kadar 40 derecede ısıtın. Daha sonra fırını kapatıp mayalama yaptığınız kapları fırının en alt gözüne koyun. Kapağı kapalı olarak mayalandırabilirsiniz.
  • Mayaladığınız yoğurtların daha uzun süre ekşimeden kalması için büyük kaplar yerine küçük mümkünse eğer cam kavanozlarda saklamanızı öneririz. Mayalamak için emaye ya da demir döküm tencere kullanılması yoğurdun daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.
  • Ev yapımı yoğurdu mayaladıktan sonra hazır yoğurtlar gibi buzdolabında saklamak gerekir. Dışarıda serin bir yerde bekletilse bile yoğurtlar buzdolabındakinden daha önce ekşiyecektir.

Yukarıda verdiğimiz bu püf noktalarına dikkat ederek ilk denemenizde bile harika bir ev yoğurdu hazırlayabilirsiniz.

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir