Eva Nedir, Eva ile Neler Yapılır

Eva Nedir, Eva ile Neler Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın

Eva nedir, eva ile neler yapılır? sorusunun cevabı son dönemlerde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Eva ile yapılan tasarımların şıklığı nedeni ile günümüzde birçok bayan evde eva tasarım yapmaktadır. Eva, sünger ve karton karışımı değişik bir yapısı olan pürüzsüz görünümü ile dikkat çeken bir malzemedir. Bu malzeme kağıt, karton ya da köpük değildir fakat yapısı gereği biraz bunları anımsatmaktadır. Canlı renkleri ve değişik çeşitleri ile evde hobi çalışmaları yapanların çok işine yarayan bir malzeme olma özelliğine sahiptir. Okul öncesi etkinliklerde de eva sıkça kullanılmaktadır. Bu yazımızda eva hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını bulabilirsiniz.

Eva Çeşitleri Nelerdir?

İlk başlarda sadece düz renk eva ile başlayan çalışmalar günümüzde simli, desenli ve arkası yapışkanlı evalar ile çok farklı bir boyuta ulaşmıştır. Genelde çoğu çalışmada düz eva tercih edilmektedir. Yapacağınız tasarıma göre her renk düz eva kağıdı bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra simli ve desenli eva kağıtları da mevcuttur. Eva ile yapılan tasarımların süslemesinde simli eva kullanılmaktadır. Bazı dekoratif ürünleri yapmak için de üzeri desenli olan eva kullanılmaktadır. Arkası yapışkanlı olan eva kullanıldığı zaman ayrıca yapıştırıcı kullanmaya gerek kalmamaktadır. Hangi eva çeşidinin kullanılacağı yapılacak tasarıma göre farklılık göstermektedir.

Eva Nasıl İnceltilir?

Bazı hobi çalışmalarında eva kağıdının daha ince olması gerekmektedir. Bu tür durumlarda eva ütülenerek inceltilebilir. Bu düz evalar için geçerlidir. Simli ya da desenli evaların ütülenmesi halinde şekil bozukluğu oluşabileceği için bunlar inceltmeden kullanılmalıdır. Düz evalar ise ütü ile istenen şekilde inceltilerek rahatça bükülüp kıvrılabilir.

Eva ile Yapılan Ürünler Yıkanır mı?

Eva ile çalışmaya yeni başlayanlar, bu malzeme ile yapılan ürünlerin yıkanıp yıkanmayacağını merak edebilirler. Eğer ürünü düz eva ile yaptıysanız bunu yıkayabilirsiniz. Simli ya da desenli eva kağıdı ile yaptığınız ürünleri yıkamanız halinde bunların şekli bozulacağı için bunlar yıkanmamaktadır.

Eva Nerede Satılır?

Eva ile çalışma yapmak isterseniz bunu hobi malzemeleri satan yerlerden ve kırtasiyelerden temin edebilirsiniz. Kırtasiyelerde A4 boyutunda düz, simli, desenli ya da yapışkanlı eva bulabilirsiniz. Bunlar küçük ürünlerin yapımında rahatlıkla kullanılabilir. Yapacağınız ürün için A4 boyutundaki eva yeterli değilse daha büyük tabaka halinde eva almanız gerekmektedir. Eva kağıdının fiyatı nedir? diye merak edenler de olabilir. Bu konuda bir fiyat vermek yanlış olacaktır. Evayı satın alacağınız yere ve bunun çeşidine göre fiyat farklı olabilir. Düz eva kağıtlarının simli ya da desenli olanlara oranla biraz daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz.

Eva Nasıl Şekillendirilir?

Eva kağıdına şekil vermek oldukça kolaydır. Bir kalem ile eva kağıdının arkasına istediğiniz çizimi rahatlıkla yapabilirsiniz. Aynı figürden çok sayıda yapmanız gerekiyorsa bunun için kalıp kulanabilirsiniz. Çocukların oyun hamurunu şekillendirmak için kullandığı kalıplar bu konuda işinize yarayabilir. Kurabiye hamurunu şekillendirmek için kullanılan kalıplar da evaya şekil vermek için kullanılabilir. Eva kağıdının üzerine istediğiniz şekli çizdikten sonra bunu makas ya da falçata ile rahatlıkla kesebilirsiniz. Evayı tutturmak için yapıştırıcı kullanmanız gerekiyor. Yapacağınız tasarımın sağlam olması için silikon tabancası kullanmanız gerekmektedir. Eva biraz yumuşak ve esnek bir yapıda olduğu için dikilmesi zor olabilir. Dikerken kopma ihtimali yüksektir. Eğer illaki dikmeniz gerekiyorsa bu konuda dikkatli davranmanızı tavsiye ediyoruz.

Eva ile Neler Yapılır?

Daha önceden eva ile çalışma yapmamış olanlar, eva ile neler yapılır diye merak edebilirler. Bu konuda çok fazla seçenek olduğunu söylememiz gerekiyor. Keçe ve fon kartonu kullanılarak yapılan tüm çalışmaları eva kağıdı ile de yapmanız mümkün. Konuyu biraz daha açacak olursak eva kağıdı ile metal, cam, plastik ya da ahşap yüzeyleri rahatlıkla kaplayabilirsiniz. Çocuk ve bebek odası için çok güzel sarkaç süsler yapabilirsiniz. Oturma odası ve salonda kullanabileceğiniz farklı duvar süsleri tasarlayabilirsiniz. Kapı süsü yapmak için de eva kullanılabilir. Kitap ayracı ve kalem süsü gibi aksesuarların yanı sıra toka ve taç süslemesi de eva ile yapılabilir. Düz ya da simli eva kağıdı kullanarak kendiniz ya da kızınız için çok güzel bileklik ve yüzükler yapabilirsiniz. Bu yazımızda merak edenler için eva nedir, eva ile neler yapılır? sorusunun cevabı olabilecek bilgiler paylaştık. Konu hakkında daha iyi fikir sahibi olmanız için aşağıda eva ile yapılan bazı çalışmalardan örnekler paylaşıyoruz.

Eva Kağıdından Emojili Kitap Ayracı Yapımı
Eva Kağıdından Emojili Kitap Ayracı Yapımı
Eva ile Mutfak Süsü Yapımı Resimli Anlatım
Eva ile Mutfak Süsü Yapımı Resimli Anlatım
Eva ile Kolay Çiçek Yapımı Resimli Anlatım
Eva ile Kolay Çiçek Yapımı Resimli Anlatım
Pringles Kutusundan Dekoratif Vazo Yapımı
Pringles Kutusundan Dekoratif Vazo Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir