Evde Dondurma Nasıl Yapılır

Evde Dondurma Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyada Paylaşın

Dondurma, yazın en vazgeçilmez tatlılarından birisidir. Büyük küçük herkesin severek tükettiği dondurma dışarıda açıkta ya da paketlenmiş olarak satılır. Organik ve sağlıklı beslenmek isteyenler, yaz tatlısı dondurmalarını evde kendileri de hazırlayabilir. Bu yazımızda sizler için evde dondurma nasıl yapılır? sorusunun cevabını verdik. Yazımızın devamını okuyarak sizde evde kendi damak tadınıza göre dondurma hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Evde Dondurma Yapımı

Ev dondurması yapımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Tadına doyulmaz ev dondurması yapmak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanılması gereken malzemelerin kalitesi ve dondurma yapımına uygun olmasıdır.

  • Lezzetine doyum olmaz bir ev dondurması hazırlamak için ilk dikkat edilmesi gereken sütün kalitesidir. Damak tadınıza göre neyli hazırlamak isterseniz isteyin mutlaka süt kullanmanız gerekir. Dondurma için günlük süt ya da açık süt kullanılması gerekir.
  • Günlük süt ya da açık süt bulamazsanız pastörize sütler de kullanabilirsiniz. Ancak pastörize sütler ile birlikte mutlaka süt kreması da kullanılması gerekir.
  • Dondurma için kullanılacak sütün manda ya da keçi sütü olmasına özen gösterin. Eğer laktoz alerjiniz varsa hindistan cevizi sütü de kullanabilirsiniz.
  • Lezzet vermek için dondurma içine konulan meyvelerin taze olmasına dikkat edin. Aksi halde çürük bir tat bırakacaktır damaklarda.
  • Çerez ve çikolata eklemek isterseniz iri taneli malzemeler yerine rahatsızlık vermeyecek küçük parçalı malzemeler kullanın.
  • Ev dondurması yaparken sürekli karıştırılması gerekir. Yaklaşık 4-5 saat içinde olan dondurmanın 1-2 saat ara ile güzelce karıştırılması ve daha sonra tekrar dolaba konulması gerekir. Sizde bu şekilde macun gibi kıvamı olan bir ev dondurması hazırlayabilirsiniz.
  • Genelde verilen tariflerde ölçüler tutar. Bu ölçülere uygun şekilde dondurmayı hazırlayın. Daha fazla yapmak isterseniz malzemeyi arttırırken aynı ölçülerin katları şeklinde arttırmayı yapın.

Yukarıda verdiğimiz püf noktalarına dikkat ederek harika ev dondurmaları hazırlayabilirsiniz. Artık ev dondurması nasıl yapılır öğrendiğinize göre damak tadınıza uygun birbirinden lezzetli ev dondurmaları hazırlayabilirsiniz. Bunun için sitemizde yer alan “Sade Ev Dondurması Tarifi” ne göz atabilirsiniz. Hazırladığınız sade ev dondurmasını meyve parçaları ve çikolata parçaları ile birlikte servis yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir