Evde Kestane Şekeri Tarifi

Evde Kestane Şekeri Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Evde kestane şekeri tarifi kış aylarının en merak edilen tariflerindendir. Farklı çok sayıda pişirilme tekniği bulunan kestane en fazla soba üzerinde pişirilerek tüketiliyor. Eğer evde odun, kömür sobası yoksa uygun bir tavada ocak üzerinde de kestane pişirip tüketebilirsiniz. Kestane pişirmenin bir başka yöntemi olan haşlama yöntemini esas alarak hazırlanan kestane şekeri yapımı ve detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Kestanenin en lezzetli şekillerinden biri olan kestane şekeri, özel davetliler ve çocuklar için son derece idealdir.

Evde Kestane Şekeri Nasıl Yapılır

Evde Kestane Şekeri Tarifi Malzemeleri

  • Yarım kilo kestane
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı toz şeker

Evde Kestane Şekeri Yapımı

Kestane şekeri yapımı için ilk olarak kestanelerin hepsini yıkayın ve bıçakla çizin. Kabuklarının birazını kestanelere zarar vermeden çıkarın. Geri kalanlarını çıkarmak için ilk olarak kestaneleri yarım saat kadar haşlayın. Haşlanan kestaneleri soğuk suyun içine koyun ve daha kolay şekilde soyun. Kabukları soyarken kestanelere zarar vermemeye çalışın. Tamamen soyulan kestaneleri 1 gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün şeker ve suyu bir tencere içine alıp şeker eriyene kadar ısıtın. Şekerin erimesinin ardından kestaneleri tencere içine alın. Kaynayana kadar ocağın derecesini yüksek tutun. Kaynamaya başladığında ocağı kısın ve 2 saat kadar pişirin. Kestanelerin yumuşaklıkları değişebileceği için pişme süresi değişebilir. Bunu ara ara kontrol ederek anlayabilirsiniz. Tamamen pişen kestane şekerlerini kağıt kek kalıplarına koyarak servis edebilir, istediğiniz malzemeler ile süsleyebilirsiniz.

Evde kestane şekeri tarifi ile kendi kestane şekerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kısa sürede hazırlayıp tüketebileceğiniz bu özel tatlıyı isterseniz çikolata sosu içine batırıp dondurarak da hazırlayabilirsiniz. Günlük tatlı krizleri anında tüketebileceğiniz bu özel tadı, ziyaretinize gelen misafirleriniz için de hazırlayabilirsiniz. Çocukların da severek tükettiği kestane şekerlerini, doğum günlerinde ya da çocukların eğlencelerinde de hazırlayabilirsiniz.

Evde Baharat Yapımı * Tıklayınız

Evde Ramazan Pidesi Yapımı * Tıklayınız

Evde McDonald’s Hamburgeri Yapımı * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir