Evde Kinetik Kum Yapımı

Evde Kinetik Kum Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Evde kinetik kum yapımı küçük çocuğu olan annelerin işine yarayacak oldukça pratik bir uygulamadır. Ay kumu ya da akıllı kum isimleri ile de bilinen bu kum çocukların oynamaktan keyif aldığı özel bir karışımdır. Bu kum ile çocuğunuz evde çeşitli aktiviteler yaparak el becerisini ve hayal gücünü geliştirebilir. Piyasada deniz kumu ve polimer karışımından oluşan renkli ve renksiz çeşitlerde kinetik kum bulmanız mümkün. İşin maddi boyutunun yanı sıra her istediğinizde bu kumu temin etmeniz mümkün olmayacağı için size bunu evde yapmanızı öneriyoruz. Anneler için içeriğini bildikleri ürünler daha güvenilir olduğundan oyun hamurunu kendi yapan birçok bayan vardır. Aynı şekilde mutfağınızdaki malzemeleri kullanarak çok kolay bir şekilde evde kinetik kum da yapabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz evde sıkılmadan vakit geçirirken siz de onun sağlığına zarar vermeyen bir ürünle oynamasının gönül rahatlığını yaşayabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan ay kumu yapmak için gerekli malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Evde Kinetik Kum Yapımı

Gerekli Malzemeler

  • 1 çay bardağı bebe yağı
  • 4 su bardağı mısır unu
  • 1 çay kaşığı gıda boyası
  • Geniş bir kap ( kumu yaparken malzemeleri karıştırmak için )

Hazırda bebe yağı yoksa aynı oranda ay çiçek yağı da kullanabilirsiniz. Dilerseniz gıda boyası kullanmadan renksiz kinetik kum da yapabilirsiniz.

Kinetik Kum Nasıl Yapılır

  • İlk olarak geniş bir kabın içine belirtilen miktarda mısır unu koyun.
  • Bunun üzerine 1 çay kaşığı gıda boyası ilave edin.
  • Ay çiçek yağını da kabın içine ekledikten sonra tüm malzemeyi şekil alacak kıvama gelene kadar güzelce karıştırın.
  • Malzemeleri karıştırırken katı olursa içine çok az çiçek yağı ilave ederek biraz yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Eğer karışım çok cıvık olduysa o zaman biraz daha un katabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra ev yapımı kinetik kum kullanıma hazır. Hemen çocuğunuzla birlikte keyifli aktivitelere başlayabilirsiniz. Çocuğunuz kumu oynadıktan sonra atmayın bunu kapaklı bir kavanozun içine koyarak bir sonraki oyunda da kullanabilirsiniz. Kinetik kum sadece küçükler için değil yetişkinler için de keyif verici bir üründür. Siz de bu kum sayesinde içinizdeki çocuğu kumdan kaleler yapmaya bırakabilirsiniz.

Kinetik kum yapımı çok kolay olduğu için herkes evde rahatlıkla yapabilir. Artık siz de evde bu kumu kendiniz yaparak çocuğunuzla birlikte deniz kenarında olduğu gibi kumdan kaleler ve şatolar yapabilirsiniz. Çocuğunuzun oyun hamuru için kullandığı ya da kurabiye pişirirken şekillendirmek için kullandığınız kalıplarla da kinetik kuma farklı şekiller verebilirsiniz.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir