Evde Lahmacun Nasıl Yapılır

Evde Lahmacun Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Evde lahmacun nasıl yapılır sorusu, özellikle ilk defa lahmacun yapmak isteyenler için zor bir soru gibi görünebilir. Oysa evde lahmacun yapmak, çoğu ana yemeğe göre daha basit ve kolaydır. Kendi damak tadınıza göre iç malzemesini ayarlayabileceğiniz ev lahmacunlarını sevdiklerinize gönül rahatlığı ile yedirebilirsiniz. Hem hijyenik olması, hem dışarıdan satın alınana göre daha ekonomik olması yönü ile siz de kendi lahmacunlarınızı evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz.

Evde Lahmacun Nasıl Yapılır

Evde lahmacun yapmak için farklı malzemeler kullanabilir, değişik yöntemler ile pişirebilirsiniz. Tam tadında bir lahmacun hazırlamak için lahmacun hamuru, lahmacun üzeri malzemeler ve pişirme yöntemine dikkat etmeniz gerekir. Bir kaç küçük noktaya dikkat ederek siz de daha ilk denemenizde dışarıdan satın alınanlar gibi lahmacun hazırlayabilirsiniz.

Lahmacun Hamuru Nasıl Olmalı

Lahmacun yapmak için mayalı ya da mayasız hamur hazırlayabilirsiniz. Mayasız hamur için tuz, un ve sudan başka her hangi bir malzemeye ihtiyaç yoktur. Mayalı hamur içinse ekstra sadece maya eklemeniz yeterli. Mayayı evde bulunmasına göre yaş ya da kuru maya olarak tercih edebilirsiniz. Lahmacun hamuru için ister mayalı, ister mayasız olsun hamuru en az 5 dakika yoğurmanız ve yoğurduktan sonra en az yarım saat kadar üzerini örtüp dinlendirmeniz gerekir. Bu süre mayalı hamurların mayalanmasını sağlarken, mayasız hamurların daha kolay açılmasına yardımcı olur.

Hamurun orta sertlikte bir hamur olmasına dikkat edilmesi gerekir. Eşit büyüklükte bezelere ayırırken bezelerin mandalinadan büyük olmamasına dikkat edin. Lahmacun hamuru ince şekilde açılacağı için pişirme yapacağınız tava ya da fırın tepsisine tam sığması için önemlidir. Lahmacun tava ya da tepsiye tam sığmadığında pişirme sırasında bazı bölgelerinde fazla pişme, bazı bölgelerinde pişmeme sorunu yaşanabilir. Bezeleri açarken diğerlerinin kurumaması için üzerini mutlaka temiz bir bez ile örtmeyi unutmayın. Açma sırasında lahmacun hamurlarının alt kısmını bolca unlayarak tavaya yapışmasını önleyebilir ve tam dışarıda hazırlananlar gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Lahmacun Üzeri Malzemeleri Nelerdir

Lahmacun hamurundan sonra önemli olan diğer bir nokta, üzeri için hazırlanan harçtır. Bu harç için kıyma, domates, salça, sıvı yağ, biber, soğan, tuz ve damak tadınıza göre baharatlar ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız iç harcın tam kıvamlı olması için elinizle yoğurup malzemeleri karıştırabilirsiniz. Eğer mutfak robotunuz varsa, tüm malzemeleri yıkayıp hafif küçültüp robot içine atarak hem karıştırıp hem küçük parçalara ayrılmalarını sağlayabilirsiniz. Mutfak robotu harcın hazırlanması için büyük kolaylık olacaktır. Harcın çok kuru olmaması ya da çok cıvık olmamasına dikkat edin. Kullandığınız kıyma yağlı ise harç içine koyacağınız yağ miktarını azaltabilirsiniz.

Lahmacun Pişirme Yöntemleri

Lahmacunu hazırladıktan sonra pişirmek için fırın ya da ocaktan yararlanabilirsiniz. Fırında 200 derece ısıda, lahmacunları tek tek tepsiye dizip yaklaşık 7-10 dakika arasında pişirmeniz yeterli olacaktır. Yumuşak bir lahmacun olması için fırının bir köşesine ısıya dayanıklı bir kap su koyabilirsiniz. İlk 5 dakika fırının kapağını açmadan lahmacunları pişirip sonrasında kontrol edebilirsiniz.

Eğer lahmacunları tava ya da tencerede pişirmek isterseniz yapışmaz bir tava içine yerleştirip kapağını kapatın. 5 dakika hiç açmadan pişirin. Kapalı olduğu için lahmacunun üzeri de buhar ile pişecektir. Ocağın en büyük gözünde, en düşük ısıda lahmacunları tam kıvamında pişirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle ev lahmacunu nasıl yapılır sorusunun cevabını paylaştık. Siz de evinizde malzemeleri hazırladıktan sonra çok kolay bir şekilde lezzetli lahmacunlar hazırlayabilirsiniz. Yaptığınız lahmacunların yumuşak olması için pişirir pişirmez hemen üzerini pişirme kağıdı ile kapatmanız gerekir. Çıtır olmasını isterseniz biraz üzerini açık bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir