Evde Sıvı Sabun Nasıl Yapılır

Evde Sıvı Sabun Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın
Evde sıvı el sabunu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Kendimizin ve evimizin temizliği için kullandığımız sabunlar kalıp halinde olabileceği gibi bunların sıvı olanları da vardır. Sıvı el sabunlarının kullanımı daha kolay olduğu için çoğumuz bu tür sabunları tercih ederiz. Güzel görünümü ve hoş kokusu ile kullanmaktan keyif aldığımız sıvı sabunların içindeki kimyasallar ise aklımızda soru işareti olarak kalmaktadır. Bu konunun çözümü için evde doğal içerikli sıvı el sabunu yapmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde sıvı sabunu gönül rahatlığı ile kullanmanız mümkün. Bu önerimiz dikkatinizi çektiyse aşağıda vereceğimiz, ev yapımı sıvı sabun tarifi işinize yarayabilir.

Evde Sıvı Sabun Nasıl Yapılır

Gerekli Malzemeler

  • 250 gram kalıp sabun
  • 4 litre su
  • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ( Bunun yerine aynı miktarda gliserin ya da badem yağı da kullanılabilir. )
  • 10 damla kadar esansiyel ( yasemin, lavanta, limon ya da portakal gibi kokusunu sevdiğiniz herhangi bir aromatik yağ olabilir. )

Kullanılan Mutfak Araçları

  • Tencere
  • Kaşık
  • Rende
  • Sıvı sabunu koymak için pompalı bir şişe

Yapacağınız sıvı el sabununun daha sağlıklı bir ürün olması için kalıp sabun seçimizi zeytinyağlı sabundan yana yapmanızı tavsiye ediyoruz. Sıvı sabun yapımı için gerekli olan esansiyel yağları aktardan temin edebilirsiniz. Bu yağlardan ne kadar kullanacağınız size bağlı. Sıvı el sabununun daha yoğun bir kokuya sahip olmasını isterseniz kullanacağınız esansiyel yağ oranını arttırabilirsiniz. Malzemeler hazır ise hemen sıvı sabun yapımına başlayabilirsiniz.

Sıvı Sabun Yapımı

Kalıp sabunun daha kolay erimesi için bunu rendeden geçirin. Bir tencerenin içine rendelenmiş sabun ve 4 litre suyu alın. Bir süre karıştırdıktan sonra sabun eriyinceye kadar ocakta kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra diğer malzemeleri de karışımın içine ilave edin. Hepsini güzelce karıştırın ve 12 saat kadar beklettikten sonra ev yapımı sıvı el sabununu pompalı bir şişeye boşaltarak kullanabilirsiniz.

Evde sıvı sabun yapımı çok kolay olmasının yanı sıra hesaplı malzemeler içermesi bakımından da oldukça avantajlıdır. Kendi yaptığınız bu sıvı el sabununu evde temizlik yaparken de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir