Evde Tutkal Nasıl Yapılır

Evde Tutkal Nasıl Yapılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Tutkal, genel olarak beyaz renkli ya da şeffaf olan bir yapıştırıcı türüdür. Bu yapıştırıcıyı çok sert olmamak kaydı ile istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Hazır olarak farklı boyutlarda kavanoz ya da kaplarda satılan beyaz tutkal, evde de her zaman bulunan malzemeler ile hazırlanabiliyor. Son derece pratik ve bir o kadar da ekonomik olan tutkal yapımını siz de deneyebilirsiniz. Bu yazımızda farklı tarifler ile evde tutkal nasıl yapılır sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Evde Tutkal Nasıl Yapılır

Evde tutkal yapmak için genel olarak un ve su ana malzemeleri kullanılıyor. Bu malzemelerin kıvam alması ve yapıştırıcı özelliğe kavuşması için ek malzemeler de kullanılabiliyor. Eklenen malzemeler ile farklı şekillerde ev tutkalı hazırlanabiliyor. Aşağıda denenmiş ve yapıştırıcı özelliği bulunan ev tutkalı tariflerinden bazılarını sizlerle paylaşıyoruz.

Ev Tutkalı Malzemeleri

 • 1 ölçek un
 • 1,5 ölçek su
 • 1/3 ölçek toz şeker
 • 1 adet yumurtanın akı
 • 1 tatlı kaşığı sirke

Ev Tutkalı Hazırlanışı

Ev tutkalı hazırlamak için istediğiniz ölçekleri kullanabilirsiniz. Belirtilen miktarlarda un, toz şeker ve yumurta akını bir kap içine alın. Üzerine belirtilen ölçü suyun yarısını ekleyip karıştırın. Malzemeler birbirine karışmaya başlayınca kalan suyu üzerine eklemeye başlayın. Karıştırarak suyu eklemeye devam edin. Homojen kıvam alana kadar bu şekilde devam edin. Kıvam alan karışım içine en son sirkeyi ekleyip ocağa alın. Orta ateşte tutkal kıvamı alana kadar pişirin. Kıvam alan tutkal soğuduktan sonra saklama kabına alabilirsiniz. Eğer cam kavanoz kullanırsanız, ev tutkalını daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Karbonat ile Ev Tutkalı Malzemeleri

 • 1 çay bardağı az yağlı inek sütü
 • 1 çay kaşığı karbonat ya da yarım çay kaşığı kireç
 • 1 tatlı kaşığı sirke
 • Kıvam alacak kadar su

Karbonat ile Ev Tutkalı Yapımı

Karbonat ile ev tutkalı yapmak için ilk olarak sütü kaynama derecesine kadar ısıtın. Ardından içine 1 tatlı kaşığı sirkeyi ekleyip karıştırın. Sirke ile süt karışınca bir kaç dakika içinde süt kesilmeye başlayacaktır. Kesilen sütün tortuları kap dibine indiğinde bir süzgeç ile bu tortuları süzün. Üzerinden sirkenin gitmesi için suya tutun. Macun kıvamında olan bu tortuyu kireç ya da karbonat ile temiz bir kap içinde karıştırın. Ortaya çıkan karışımı su ile seyreltip kullanabilirsiniz. Bu tutkalı da cam kavanozda saklayarak daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Un ve Su ile Evde Tutkal Yapımı Malzemeleri

 • 1 bardak su
 • 2 kaşık un

Un ve Su ile Evde Tutkal Yapımı

Un ve su ile evde tutkal yapımı için su ve unu bir tencere içinde karıştırın. Top top olmamasına dikkat edip karışımı ocak üzerine alın. Orta derece ısıda kıvam alana kadar pişirin. Hazırladığınız tutkalı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Hem aile bütçesine katkı sağlamak hem de kendi malzemelerinizi kendiniz hazırlamak için bu yöntemlerden birini deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir