Çocuklar için Müzik Aletleri

Evdeki Malzemeler ile Çocuklar için Müzik Aletleri

Sosyal Medyada Paylaşın

Evdeki malzemeler ile çocuklar için müzik aletleri yapılabilir. Her ne kadar gerçek müzik aletlerinin sesine benzemese de yine de ses çıkarma özelliği olan bu müzik aletleri çocukların çok hoşuna gidecek. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar ile birlikte de hazırlayabileceğiniz bu müzik aletleri, çocukların müziği sevmesini ve el becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır.

Evdeki Malzemeler ile Çocuklar için Müzik Aletleri

Her evde bulunan malzemeler ile hazırlanan müzik aletlerini siz de çocuklarınız için hazırlayabilirsiniz. Dört adet farklı müzik aletinin yapımı için karton, kavanoz kapakları, lastik tokalar, desenli bantlar, renkli keçeli kalemler, yapıştırıcı ve kaplamak için kağıt yeterli olacaktır. Şimdi bu müzik aletlerinin tek tek detaylı olarak inceleyelim…

Çocuklar için Mini Davul

Çocuklar için müzik aletleri arasında en az malzeme ile ve en kolay şekilde hazırlanacak olan mini davuldur. Sadece bir karton, 2 minik boncuk, bir parça ip, yapıştırıcı ve bir adet karıştırma çubuğu ile bu müzik aletini hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız mini davuldan daha fazla ses çıkması için boncukların boyutunu büyütebilirsiniz. Ahşap yapılı boncuklar ile daha fazla ses çıkacaktır. Hazırladığınız mini davulun üzerini çocuğunuzun sevdiği çizgi film kahramanları ile kaplayabilir ya da sadece boyayabilirsiniz. Davulu hızlı bir şekilde sağa sola çevirince ses çıkaracaktır.

Çocuklar için Mini Saz

Çocuklar için mini saz ya da mini gitar yapmak farklı malzemeler ile mümkün. Ancak biz bugün en kolay şekilde yapımından bahsedeceğiz. Bu mini sazı hazırlamak için bir adet kavanoz kapağı, dondurma çubuğu, lastikler ve süslemek için malzemeler yeterli olacaktır. Hazırladığınız mini sazın ses çıkarması için takılan lastikler ne kadar kalın olursa, çıkacak olan ses de aynı şekilde kalın olacaktır. Sazı kullanmak için tırnaklarından yardım alabileceği gibi minik bir kürdan parçası ile de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Çocuklar için Marakas

Çocukların en sevdiği müzik aletlerinden birisi olan marakas, evde de en fazla hazırlanan müzik aletidir. Bu müzik aletini hazırlamak son derece kolaydır. 1 dakika gibi çok kısa bir sürede bu aleti hazırlayıp kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Süslemek için renkli, desenli bantlar kullanabilirsiniz. Marakastan ses çıkması için pirinç, bulgur ya da mercimek kullanabilirsiniz. Çocukların severek tükettiği sürpriz yumurta kapları ve iki adet plastik kaşık ile bu müzik aletini hazırlayabilirsiniz.

Çocuklar için Zil

Yine çocukların çok severek kullandıkları bir müzik aleti olarak evde zil hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir karton, 2 adet şişe kapağı ve yapıştırıcı bantlar yeterli olacaktır. Şişe kapağı olarak pet kapak yerine metal kapak kullanıldığında ve üzeri kaplanmadığında daha fazla ses çıkarıp tam bir zil olacaktır.

Çocuklar için evde müzik aleti hazırlamak işte bu adar basit. Siz de bu müzik aletlerinden istediğinizi çocuğunuz için hazırlayıp eğlenerek oynamasını sağlayabilirsiniz. Müzik aletlerinin çıkardığı sesleri duymak için kanalımızdaki videomuza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir