Evlilikte Öfke Kontrolünün Önemi

Evlilikte Öfke Kontrolünün Önemi

Sosyal Medyada Paylaşın

Evlilikte öfke kontrolünün önemi oldukça büyüktür. Uzun süren evliliklerin sırrı nedir diye hiç düşündünüz mü? Uzun yıllardır devam eden evliliklerin temelinde karşılıklı sevgi, saygı, anlayış ve fedakarlık ilk sıralarda yer alırken öfke kontrolü de en az bunlar kadar önemlidir.

Evlilikte Öfke Kontrolünün Önemi

Evlilikte öfke kontrolü çok önemlidir çünkü bu sayede bir çok tartışma kavgaya dönüşmeden sonlanabilir, hatta tartışma başlamadan bile sorunlar çözülebilir. Tek yapmamız gereken ne kadar sinirli olursak olalım, her ağzımıza geleni düşünmeden söylememek. Sinirli olduğumuzda ağzımızdan çıkan kelimelerin ne kadar kırıcı veya kışkırtıcı olduğunu farkedemeyiz. Her ağzımıza geleni düşünmeden sıralarsak, karşımızdaki de bir şekilde bunun cevabını verir.

Evlilik tamamen bir denge meselesidir ve çiftler birbirini dengeleyebildiği sürece sağlıklı bir şekilde devam eder. Eşinizin sinirli olduğu zamanlarda, durumu dengelemek size düşer. O an ne söylerse söylesin onunla tartışmaya girmeyin ve siniri yatışana kadar üstüne gitmeyin, mümkünse başka bir odaya yönelin. Bunu yaptığınız taktirde bir süre yalnız kalan eşinizin öfkesi yatışacak ve bu arada sizi incittiğinin farkına varacaktır. Fakat onun sinirine karşılık siz de aynı sinirli tavrı sergilerseniz, o zaman haklıyken haksız duruma düşersiniz.

Yalnız her zaman susup alttan alan taraf siz olamazsınız. Bazı zamanlarda da eşiniz aynı anlayışı gösterebilmelidir. Sürekli olarak aynı taraf alttan alırsa, bu evliliği dengelemez tam aksine evliliğin bütün dengelerini alt üst eder. Sevgi saygı nasıl karşılıklıysa, bu tür durumlarda alttan almak da karşılıklı olmalıdır.

Her evlilikte zaman zaman tartışma yaşanabilir, önemli olan tartışma esnasında taraflardan birinin susmayı bilmesidir. Bugün siz susarsanız yarın da susan kişi eşiniz olur, bu şekilde öfkenize yenik düşmeyerek evliliğinizdeki dengeleri koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir