Gazoz Kapağı ve Kumaş ile Nihale Yapımı

Gazoz Kapağı ve Kumaş ile Nihale Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Gazoz kapağı ve kumaş ile nihale yapımı evde güzel bir hobi ile uğraşmak isteyenlerin hoşuna gideceğini düşündüğümüz bir kendin yap çalışmasıdır. Gazoz ve maden suyu gibi içeceklerin metal kapakları günümüzde farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bu kapaklar boyanarak ya da farklı malzemeler ile kaplanarak çok güzel dekoratif ürünler yapılmaktadır. Gazoz kapaklarından yapılan çeşitli takılar, magnetler, minyatür hayvan figürleri, nihale ve mobilya kaplaması gibi çalışmalardan bazılarını sizlerde görmüş olabilirsiniz. Bugün paylaşacağımız kendin yap çalışması da bu projeler arasında yer almaktadır. İçtiğiniz gazoz ve sodaların şişelerinden çıkan kapakları atmayıp biriktirerek evde çok güzel bir nihale yapabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 36 tane gazoz kapağı
  • Farklı renkte kumaşlar
  • Makas
  • İğne
  • İplik

Uygulamanın yapımında kullanacağınız gazoz kapağı sayısı yapacağınız nihalenin boyutuna göre değişebilir. Büyük bir nihale yapmak için toplam 36 tane gazoz kapağına ihtiyacınız var.

Gazoz Kapağı ile Nihale Yapımı

Metal kapaklar ağırlığa ve ısıya dayanıklı bir yapıda oldukları için nihale yapımına uygun malzemelerden birisidir. Sizin tek yapmanız gereken yeterli sayıda gazoz kapağı toplamak ve sonrasında nasıl bir tasarım yapacağınıza karar vermek. Nihale yapmak için bu metal kapakları süsledikten sonra birbirine tutturarak kare bir şekil oluşturmanız gerekiyor. Kapaklarını istediğiniz bir akrilik boya ile boyadıktan sonra bunların kenarlarına delik açıp bir tel yardımı ile birbirine ekleyebilir ya da bu uygulamayı yapıştırıcı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer boyamakla uğraşmak istemezseniz daha farklı bir yöntem uygulayabilirsiniz. Elinizde artık kumaşlar varsa bunlardan keseceğiniz küçük parçaları iğne, iplik ile dikerek gazoz kapaklarını güzelce kaplayabilirsiniz. Üzerlerindeki kumaşlar yardımı ile gazoz kapaklarını birbirine dikerek kare şeklinde çok güzel bir nihale yapabilirsiniz. Kumaşı kapaklara büzgülü bir şekilde dikerek daha şık bir tasarım oluşturabilirsiniz. Aşağıda kumaş ve gazoz kapağı ile nihale yapımı hakkında ilham verecek örnek çalışmalar paylaşıyoruz.

Gazoz Kapağından Nihale
Gazoz Kapağından Nihale
Gazoz Kapağından Nihale-1
Gazoz Kapağından Nihale-1

 

Bu yazımızda paylaştığımız gazoz kapağı ve kumaş ile nihale yapımı çalışmasından ilham alarak siz de evde çok güzel dekoratif ürünler yapabilirsiniz. Aynı yöntemi uygulayarak bardak altlığı da yapabilir bunu nihale ile takım olarak kullanabilirsiniz. Eğer dikiş dikmeyi bilmiyorsanız evde nihale yapımı hakkında bahsettiğimiz diğer yöntemi de uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir