Gelin Kaynana Çatışması

Gelin Kaynana Çatışması

Sosyal Medyada Paylaşın

Eşinizi seviyorsanız kaynanız ile iyi geçinmeniz gerekir dediğimizde,  kaynanası ile sorun yaşayan bayanlar; ” iyi de bu nasıl olacak? ” diye düşünmüş olabilirler. Sürekli evliliğinize, hayatınıza, evinizin düzenine karışan kaynananızla geçinmeniz oldukça zor değil mi? Gelin kaynana çatışması çok sık yaşanan bir sorundur. Eşinizle çok iyi anlaşsanız bile, kaynananızla aranız iyi değil ise mutluluğunuz gölgelenebilir. Hele ki eşiniz annesine çok düşkün ise yaşanan kaynana krizinin ardı arkası kesilmez. Bu tür sorun yaşayan bayanlar için kaynananın gönlünü kazanmanın yolları konusunda birkaç küçük önerimiz olacak. Bugüne kadar bu konuda bir adım atmadıysanız ya da attığınız adımların sonu hüsran olduysa bir de bunları deneyin.

Gelin Kaynana Çatışması

Kaynananızla yıldınız neden barışmıyor önce bunu bir düşünün. Kaynananız oğluna çok düşkün olduğu için mi size sıcak bakmıyor, yoksa sizin davranışlarınız nedeni ile mi aranızda bir uçurum açıldı? Önce bu sorunun cevabını bulmalısınız. Eğer kaynananız oğluna çok düşkün ise onun bu yönünü kendiniz için avantaja çevirebilirsiniz. Kaynananıza hiçbir zaman rakibinizmiş gibi davranmayın, o size böyle davranıyor olabilir ama siz de aynı yanlışı yapmayın. Kaynananızla didişmeyin nabzına göre şerbet vermeyi bilin. Kaynananızla baş başa kaldığınız zaman eşinizin küçüklüğünden söz açın, bu konuda kaynananıza sorular sorun. Sonra ona; ” anneciğim oğlunu mükemmel yetiştirmişsin vs.” tatlı sözler söyleyin. Çocuğuna düşkün anneler onların övülmesinden hoşlanırlar ve bu onları her zaman mutlu eder. Sakın olaki yanında oğlunun herhangi bir eksiğini veya hatasını söylemeyin. Eşinizle ilgili şikayetlerinizi söylemeniz gereken en son kişi kaynananızdır bunu aklınızdan çıkarmayın.

Kaynanayla iyi geçinmenin yolları arasındaki en etkili taktik, kaynananıza akıl danışmanızdır. Ev ile veya çocuk bakımı ile ilgili konularda onun fikrini alın. Madem ki sürekli sizin evinize, ev düzenine müdahale etmenin bir yolunu buluyor siz de yine kaynananızın nabzına göre şerbet verin. Ona sorduğunuz sorularla onun fikirlerini önemsediğinizi, bilgi ve deneyimlerinden faydalanmak istediğinizi belli edin. Sizin bu tavrınız onun çok hoşuna gidecek ve size karşı az da olsa yumuşayacaktır.

Kaynananızla sohbet ederken bir yolunu bulun ve onu öpüp anneciğim deyin. Sizin bu sıcak tavrınız onu şaşırttığı kadar memnun da edecektir. Onunla gelini gibi değil, iki kadın gibi dertleşin. Ona saygı duyduğunuz kadar değer verdiğinizi de hissettirin.

Yaşlı insanlar çocuk gibi olurlar, kaynananız sizinle didiştiğine göre yaşlı olma ihtimali yüksek. Eğer yaşlı ise onun size bir adım atmasını beklemeyin, siz ona bir değil onlarca adım atın. Sonuçta o sevdiğimiz adamı dünyaya getiren kadın, bunu aklınızdan çıkarmayın. Sırf bu nedenden bile olsa kaynananızla iyi geçinmeniz gerekir. Annesi ona düşkün olduğuna göre eşiniz de annesine düşkün olabilir. Bazen bu durum aşırı sevgi gösterilerine dönüşse de onların bu sevgisini kıskanmayın. Kaynananız sizin rakibiniz değil bunu unutmayın. O size rakipmişsiniz gibi davranıyor olabilir ama bu tavrını onun yaşlılığına verin. Kaynananızla inatlaşmak yerine onunla iyi geçinmeye gayret gösterin.

Bazı gelinler kaynanası ile anlaşamadığı için evine gelmesini de istemez, onunla tartışır ve bir şekilde onu evlerinden uzak tutmaya çalışırlar. Bunu yaptığınızda kafanızın rahat olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bunu yapmakla kaynananıza; ” gelinim beni sevmiyor, beni evinde istemiyor.” sözünü söyleme fırsatını vereceksiniz ve böyle bir durumda haklı da olsanız haksız duruma düşeceksiniz. Bunu yapmayın, her ne seveple olursa olsun kaynananızın oğluyla ve torunuyla görüşmesine engel olmayın.

Hiç kimsenin yanında kaynananızın hakkında konuşmayın. Çünkü bunu yaptığınızda er ya da geç kaynananızın ve eşinizin kulağına gidecektir. Ve sonuçta sorunlar daha fazla büyüyecektir.

Gelin kaynana çatışması yaşamak istemeyenler işi başından sağlama almalı ve kaynanasıyla tanıştığı an onunla iyi geçinmeye gayret etmelidir. Kaynananızla karakter olarak uyuşamayabilirsiniz fakat her zaman ona saygılı olmak durumundasınız. Siz saygılı tutumunuzu devam ettirdiğiniz sürece zamanla aranızdaki çatışmalar son bulabilir ya da belli bir seviyede kalabilir. Bazı evliliklerin bitme nedenleri arasında gelin kaynana çatışması yer aldığı için bu konuda dikkatli davranmalı nişanlılık döneminden itibaren kaynananızla anne kız ilişkisine yakın bir ilişki kurmaya gayret etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir