Giysilerde Tüylenme Nasıl Temizlenir

Giysilerde Tüylenme Nasıl Temizlenir

Sosyal Medyada Paylaşın

Giysilerde tüylenme özellikle kış aylarında kullanılan örme ya da triko giyim ürünlerinde meydana gelen bir sorundur. Farklı nedenler ile ortaya çıkabilen bu sorun yepyeni bir giyim ürününün bile kısa sürede eskiymiş gibi görünmesine neden olabilir. Daha ilk giyişte ya da ilk yıkamada tüylenen giysiler için çözüm yolları ve giysilerde tüylenme nasıl temizlenir sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız…

Giysiler Neden Tüylenir ve Tüylenme Nasıl Önlenir

Giysilerde tüylenme kullanım sırasında ya da yıkama sırasında ortaya çıkabilir. Genel olarak kullanılan giyim ürünlerinin diğer giyim ürünleri ya da giyim aksesuarları ile sürtünmesinden dolayı bu sorun ortaya çıkabilir. Sürekli kullanılan çantalar, mont, hırka gibi fermuarlı giyim ürünleri ya da dar kesimli giyim ürünleri sürtünmeden dolayı tüylenmeye neden olabilir. Giysilerde tüylenmeyi önlemek için aşağıdaki maddelere dikkat edilebilir.

  • Yıkama sırasında makinenin içine çok fazla kıyafet koymayın. Bu kıyafetlerin birbirine sürtünüp zarar görmesine neden olabilir.
  • Yıkama sırasında makineye az deterjan koymayın. Deterjansız yıkanma da giysilerin zarar görmesine neden olabilir.
  • Pamuklanmaya elverişli giysileriniz ile birlikte çok dar kıyafetler giymeyin. Dar dış giyim ürünleri daha fazla sürtünme yapacağı için kıyafetleriniz hemen zarar görecektir.
  • Pamuklanma ihtimali olan kıyafetleriniz ile birlikte çanta ya da giyim aksesuarı kullanırken sürtünme yapmayacak şekilde olmasına özen gösterin.
  • Dolabınıza koyarken giysilerinizi çok sıkı şekilde koymayın.

Yukarıdaki maddelere dikkat ettiğiniz halde hala giysilerinizde tüylenme söz konusu ise aşağıdaki temizleme yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Giysilerde Tüylenme Nasıl Temizlenir

Tüylenen ya da pamuklanma yapan giysileri temizlemek için farklı bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemlerden en fazla kullanılanı jiletlemedir. Jiletleme ile giysi tüylerinin temizlenmesi için ilk olarak kıyafeti düz bir zemine güzelce serin. Ardından temizleme yapacağınız yeri elinizle gerdirin. Dikkatli bir şekilde jilet ile pamuklanan yerleri alın. Eğer jilet ile giysi tüyü temizleme yöntemi zor gelirse, aynı işlemi koli bandı ile de yapabilirsiniz. Bunun için yine giysiyi düz ve temiz bir zemin üzerine serin. Koli bandını dikkatli bir şekilde tüylenen bölgeye yapıştırın. Elinizle bastırın ve tek seferde kuvvetlice çekin. İşte giysilerinizdeki tüylerden kurtuldunuz…

Giysilerde tüylenmeyi önleme ve oluşan tüyleri temizlemek için özel olarak hazırlanan deterjanlar ya da yıkama malzemeleri hazır olarak satılıyor. Bu malzemelerden de satın alıp kullanarak çok sevdiğiniz kıyafetlerdeki tüylerden kurtulup yeniden pamuklanma yapmadan yepyeni şekilde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir