Göz Altı Kırışıkları Nasıl Giderilir

Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir

Sosyal Medyada Paylaşın

Göz altı kırışıklıkları nasıl giderilir sorusunun cevabını vermek için öncelikle bu kırışıklıkların nedeninin bilinmesi gerekir. Göz altındaki deride ince çizgiler şeklinde ortaya çıkan, kişinin yorgun ve yaşlı görünmesine neden olan kırışıklıklar kötü bir görünüme neden olur. Eğer zamanında tedbir alınmazsa bu kırışıklıklar artar ve sorunun çözümü de zorlaşır. İlerleyen yaşla birlikte cildin incelmesi ve elastikiyetini yitirmesi sonucunda göz altı kırışıklıkları ortaya çıkar. Bunun dışında cilt yapısı, beslenme ve hayat tarzının da göz altı kırışıklıklarına sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bu yazımızda göz altı kırışıklıklarının nedenleri ve sorunun çözümü hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Göz altı Kırışıklıklarının Nedenleri

Göz çevresi kırışıklıklarının bir uzantısı olan göz altı kırışıklıklarının nedeni o bölgedeki derinin incelmesi ve esnek yapısını kaybetmesidir. Bu durumun yaşa bağlı olarak geliştiği düşünülse de genç yaştaki bireylerde de görülmektedir. Sağlıklı beslenmemek, yeterince su tüketmemek, stres, uykusuzluk ve bazı kötü alışkanlıklar göz altı kırışıklıklarının nedenleri arasındadır. Tüm bu nedenlerin yanı sıra kuru bir cilt de göz altı kırışıklıklarını tetikleyici nedenlerden birisidir. Tıpkı kaz ayağı gibi göz altının da kırışmasının ana nedenleri arasında yapılan mimikler yatmaktadır. Yaptığımız mimikler sonucu bölgedeki deri katlanır ve zamanla burada çizgi şeklinde kırışıklıklar meydana gelir. Cilt bakımına gereken özenin gösterilmemesi ve güneş ışınlarının zararlı etkileri de göz altı kırışıklığı nedenleri arasında sayılabilir.

Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Geçer

Göz altı kırışıklıklarının çözümü için bazı estetik operasyonlar bulunmaktadır fakat herkesin buna maddi imkanı olmayabilir. Piyasada göz altı kırışıklıkları için kremler bulunsa da bunlar çoğu zaman sorunu çözmek için yeterli gelmeyebilir. Bu durumda yapılacak en mantıklı davranış evde doğal bakım uygulamaktır. Evde yapacağınız düzenli bakım sayesinde göz altı kırışıklıklarından kurtulabilirsiniz. Doğal içeriklerle yapacağınız bu bakım sayesinde fazla masrafa girmeden sorunu çözebilirsiniz.

Göz Altı Kırışıklıklarına Bitkisel Çözümler

Çoğu cilt sorununu çözmeye yardımcı olan bitkisel yağlar göz altı kırışıklıklarının giderilmesinde de kullanılabilir. Cilde zarar vermeyen doğal ürünlerle yapacağınız düzenli cilt bakımı sayesine rahatsızlık veren bu kırışıklıklardan kurtularak daha genç ve bakımlı görünebilirsiniz. Aşağıda göz altı kırışıklıkları için hangi bitkisel ürünleri ne şekilde kullanabileceğiniz hakkında bilgi veriyoruz.

Göz Altı Kırışıklıkları için Zeytinyağı

Zeytinyağı evde cilt bakımı yaparken en sık kullanılan doğal üründür. İçerdiği antioksidanlar nedeni ile cildi tazeler ve yaşlanmasını geciktirir. Kuru ciltler için etkili bir nemlendirici olduğu için göz altı kırışıklıkları için de kullanılabilir. Siz de zeytinyağı ile bu sorundan kurtulmak isterseniz yarım tatlı kaşığı zeytinyağını göz çevresine masaj yaparak yedirin. 30 dakika bekledikten sonra uygulama bölgesini ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Göz Altı Kırışıklıkları için Kayısı Çekirdeği Yağı

Göz altı ve göz çevresindeki rahatsızlık veren kırışıklıklardan kurtulmak için kayısı çekirdeği yağı da kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağını hafifçe masaj yaparak göz çevresine uygulayın. Cildin yağı iyice emmesi için yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Göz Altı Kırışıklıkları için Buğday Yağı

Buğday yağı içeriğindeki E vitamini sayesinde ciltteki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Yarım tatlı kaşığı kadar buğday yağını göz çevresine masaj yaparak sürün. Etki etmesi için 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Bu yazımızda paylaşmış olduğumuz göz altı kırışıklıklarına bitkisel çözümler düzenli olarak uygulandığı taktirde sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Eğer göz altındaki kırışıklıklar ileri seviyede ise bunları tamamen gidermese bile belirginliğini büyük oranda azaltabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir