Günlük Ne Kadar Kalori Almalıyım

Günlük Ne Kadar Kalori Almalıyım

Sosyal Medyada Paylaşın

Kalori, vücudumuzun günlük işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için alınması gereken enerjinin adıdır. Yediğimiz ve içtiğimiz bütün gıdalarda kalori vardır. Sağlıklı beslenmek ve daha kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsak günlük ihtiyacımız kadar kalori almalıyız. Günlük kalori ihtiyacımızı bildiğimizde buna uygun bir şekilde beslenerek kilo kontrolünü sağlayabiliriz. Buraya kadar yazdıklarımız aklımıza; günlük ne kadar kalori almalıyım sorusunu getiriyor. Biz de bu yazımızda konuyu araştırdık ve sonuçları sizlerle paylaşıyoruz.

Günlük Alınması Gereken Kalori Miktarı

Günlük alıması gereken kalori miktarı kişiden kişiye değişir. Kişinin yaşı, cinsiyeti, yaptığı iş ve günlük aktiviteleri kalori ihtiyacını belirleyen etkenlerdir. Gün içinde fazla enerji sarfeden birisi daha hareketsiz bir yaşam süren birine oranla daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Bu nedenle günlük kalori alımıyla ilgili kesin bir rakam veremeyiz fakat bu konuda uzmanların ortalama olarak verdiği değerleri sizlerle paylaşabiliriz. Vücudun hayati fonksiyonlarının sağlıklı çalışabilmasi için bir insanın günde en az 1000 ila 1400 kaloriye ihtiyacı vardır. Yine uzmanlardan edinilen bilgilere göre bir erkek günlük ortalama 2300 kaloriye ihtiyaç duyarken, kadın için bu oran 1800 kalori civarındadır.

Günlük alınması gereken kalori miktarı mevsimlere göre de farklılık göstermektedir. Kışın havalar soğuk olduğundan vücut ısınmak için daha fazla enerji yakacak bu durumda kişinin alması gereken kalori miktarında da artış olacaktır. Yaz aylarında böyle bir durum söz konusu olmadığı için günlük kalori ihtiyacında bir artış da olmayacaktır.

Günlük İhtiyaç Kadar Kalori Almanın Önemi

Günlük kalori ihtiyacımızdan daha azını almak da, daha fazlasını almak da çeşitli sorunlara neden olabilir. Günlük ihtiyacımızdan daha az veya daha fazla kalori aldığımızda meydana gelen sonuçlara kısaca bir göz atacak olursak:

 Günlük kalori ihtiyacımızdan daha azını alırsak ne olur: Günlük ihtiyacımız kadar kalori almamız, gün içinde işlerimizi gerektiği şekilde yerine getirmemize yardımcı olur. Aldığımız kalorinin %’de 20’lik bir kısmı beynimiz tarafından kullanıldıktan sonra geriye kalan kısmı vücudumuz için harcanır. Bu demek oluyor ki; yeterli miktarda kalori almamız beynimizin çalışması yani sağlıklı düşünebilmemiz ve konsantrasyonumuzu sağlayabilmemiz için de gereklidir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğundan daha düşük miktarda kalori almamız beynimizi etkilemesinin yanında gün içindeki enerjimizi de düşürür. Dikkatimizi toplayamazsak veya yeterli enerjimiz bulunmazsa gün içinde yapmamız gereken işlerimizi yerine getirmemiz zorlaşır.

Günlük kalori ihtiyacımızdan daha fazlasını alırsak ne olur: Günlük kalori ihtiyacımızdan daha fazlasını alırsak, bu durumda yakılmayan kaloriler vücutta depolanır ve fazla kilo almamıza neden olur. Kilo almamız, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiden daha fazla kalori almamızdan kaynaklandığı için gereğinden fazla kalori almamaya özen göstermeliyiz. Kilo almak çok kolay fakat bu kiloları vermek oldukça zordur.

Hangi Öğünde Ne Kadar Kalori Almalıyım

Günlük yeterli miktarda kalori almamız kadar bu kalorileri hangi öğünde aldığımız da önemlidir. Gün içinde zihnen ve bedenen enerjik olmak istiyorsak mutlaka sabah kahvaltımızı yapmalıyız. Geri kalan kalori ihtiyacımızı da diğer ana öğünler ve ara öğünlerde almalıyız. Çalışan birisi işinin yoğun olduğu saatlere göre, kaloriyi ağırlıklı olarak alması gereken öğünü kendisi ayarlayabilir. Normal mesai saatlerinde çalışan birisi alacağı kalorinin çoğunu sabah ve öğlenleri alırsa iş yerinde daha rahat ve verimli çalışabilir. Ayrıca akşam yemeğinde fazla kalori alındığında bunun vücutta yakılmayıp depolanma ihtimali de olduğu için sabah, öğlen ve ara öğünlerde günlük kalorinin çoğunu almak daha yerinde bir davranış olacaktır. 

Günlük ne kadar kalori almalıyım sorusunun cevabını bilmek yeterli kaloriyi almamızı sağlamaya yardımcı olurken fazla kalori alıp vücudumuzun formunun bozulmasına da engel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir