Ham İncir Reçeli Tarifi

Ham İncir Reçeli

Sosyal Medyada Paylaşın

Ham incir reçeli harika görünümü, mayhoş tadı ve enfes kokusu ile tadanların tam not verdiği bir kahvaltılıktır. Farklı lezzetlerden hoşlananlar için ideal olan bu hoş kahvaltılık, besleyiciliği ile de fazlaca tercih ediliyor. Evde doğal kahvaltılık hazırlamak isteyenler için özel bir tarif olan bu reçel, büyük küçük herkesin çok hoşuna gidecek bir tada sahiptir. Siz de hem kendiniz, hem de sevdikleriniz için doğal ve besleyici bir kahvaltılık hazırlamak istiyorsanız, ham incir reçeli tarifi malzemeleri ve yapım aşamalarını inceleyip çok leziz bir kahvaltılık hazırlayabilirsiniz.

Ham İncir Reçeli Nasıl Yapılır

Ham İncir Reçeli Malzemeleri

  • 1 kilo ham incir
  • 6 su bardağı su
  • 6 su bardağı toz şeker
  • 4 çorba kaşığı limon suyu

Ham İncir Reçeli Yapımı

Ham incirleri suda iyice yıkadıktan sonra sert olan sap kısımlarını çıkarın. Bıçakla incirlerin alt kısımlarına küçük bir kesik atın. İncirler haşlanacağı için kabuklarını soymanıza gerek yok. Büyük bir tencereye su alın ve bu su iyice kaynadıktan sonra içine incirleri ilave edin. Yaklaşık 10 dakika kadar haşlayın ve suyunu süzdürün. Bu işlemi yapmamızın amacı incirlerin acı tadını gidermek. Haşladıktan sonra acımsı tadın gidip gitmediğini kontrol edin ve ardından haşlanmış incirleri soğuk sudan geçirin. İncirler tamamen soğuduktan sonra süzgece alın, tek tek incirleri sıkıp içinde biriken suyu çıkarın. Bu şekilde ham incirleri pişmeye hazır hale getirin. Reçel tenceresi içine ilk olarak su ve şekeri koyarak şerbet haline getirin. Şeker eridikten sonra limon suyunu da ekleyin ve 10 dakika daha kaynatın. Hazırlanan şerbetin içine ham incirleri ekleyin ve kısık ateşte pişirmeye devam edin. Bu sırada kaynayan şerbetin üzerine çıkan incirleri kepçe ile ittirip yeniden aşağı inmesini ve şerbetini güzelce çekmesini sağlayın. Yaklaşık 40-50 dakika kaynayan reçel tüketilmeye hazır hale gelecektir. Afiyet olsun.

Ham incir reçeli yapımı ile elde ettiğiniz lezzetli kahvaltılık reçeli hemen tüketebilirsiniz. Eğer fazla miktarda yaptıysanız ya da heme tüketmek istemiyorsanız, hazırladığınız reçelleri uygun boyutta cam kavanozlara koyup ağzını sıkıca kapatarak buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz. Bu saklama aşamasında reçelin hava almamasını sağlamak çok önemli olup kavanoz kapaklarının sıkı kapatılması için kaynatma yönteminden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir