Hamile Kalmak için Nelere Dikkat Edilmeli

Hamile Kalmak için Nelere Dikkat Edilmeli

Sosyal Medyada Paylaşın

Bazı bayanlar korunmasız cinsel ilişkiye girdikleri halde bir türlü hamile kalamazlar. Çift daha önce bebek sahibi olmamışsa bu tür durumlarda; acaba bende veya eşimde bir sorun mu var? sorusu akıllara gelebilir. Bu noktada asıl akla gelmesi gereken soru ise; hamile kalmak için nelere dikkat edilmeli olmalı. Bu sorunun cevabını bilmek çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin işini biraz daha kolaylaştırabilir.

Hamile kalmak için nelere dikkat edilmelidir dediğimizde aklımıza ilk olarak kadının yapması ve dikkat etmesi gerekenler gelsede bu konuda erkeğe de büyük görevler düşmektedir. Sonuçta kadın çocuk sahibi olmaya tek başına karar veremediği gibi erkek olmadan kendi başına çocuk yapma gibi bir olasılık da yok. O zaman hamilelik oluşabilmesi için erkeğin ve kadının nelere dikkat etmesi gerektiğine sırayla bakalım.

Baba Olmak İsteyen Erkeklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

İlk olarak erkek psikolojik yönden kendini baba olmaya hazır hissetmeli ve yeni bir bireyin sorumluluğunu alacak kapasiteye sahip olmalıdır. Burada kapasiteden kastımız maddiyattan önce işin manevi boyutudur. Erkek de en az kadın kadar çocuk sahibi olmayı istemeli ve eşi hamile kaldığı andan itibaren ona destek olmalıdır. Erkek sadece doğum zamanı veya bebek doğduğu zaman değil, eşinin hamileliğini öğrendiği andan itibaren ilgisini, sevgi ve şevkatini eşine her zamankinden daha fazla göstermelidir. Bilmelidir ki hamilelik süresi boyunca ve doğum sonrasında eşi birçok duygusal dalgalanmalar yaşayacak, bedenen ve ruhen değişim geçirecek ve bu zamanlarda kendisine çok ihtiyacı olacak. İşte bu yüzden erkeğin baba olmaya ve bu dönemde eşine destek olmaya hazır olması çok önemlidir.

Erkeğin dikkat etmesi gereken bir diğer hususta; hamilelik oluşabilmesi için gereken spermlerin olumsuz şartlardan etkilenmemesine özen göstermektir. Erkeğin sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanması spermleri yok etmekte ve bu durumdaki erkeklerin baba olma ihtimali azalmaktadır. Bunun için bu tür maddeler kullanan erkekler bunları bıraktıktan sonra baba olmak için harekete geçmelidir. Sperm kalitesini etkileyen diğer unsurlar ise; dar pantolon giymek, çok oturmak, dar çamaşırlar giymek ve çok sıcak ortamlarda bulunmaktır. Sperm sayısını ve spermlerin hareketliliğini olumsuz etkileyen bu konularda erkek tedbirli davranmalıdır.

Kadının Hamile Kalmak İçin Dikkat Etmesi Gerekenler

Erkekte olduğu gibi kadın da ilk olarak psikolojik yönden kendini anne olmaya hazır hissetmelidir. Bir kadın hamile kalmak istediği zaman kilosunun ve sağlığının hamile kalmaya elverişli olmasına dikkat etmelidir. Bayanların hamilelik boyunca ve doğum sırasında sorun yaşamamaları için fazla kilolu olmamaları gerekir.

Bazı günler kadınların hamile kalma ihtimali daha yüksektir, bu günlerde daha sık ilişkiye girilmesi hamile kalmayı kolaylaştırabilir. Bu günü hesaplamak için kadının kaç günde bir adet gördüğü önemlidir. Kaç günde bir adet görülüyorsa o sayıdan 14 çıkarılarak bu hesap yapılabilir. Kadının 28 günde bir adet gördüğünü varsayalım; 28-14=14 olur. Yani bu kadın adet gördüğü andan itibaren 14 gün saymalıdır. 14. gün ve bundan sonraki 2 gün onun gebe kalması için elverişli olan günlerdir.

Kadının hamile kalmak için dikkat etmesi gereken bir diğer önemli nokta da; ilişki sonrası hemen ayağa kalkmaması, yaklaşık 5 dakika kadar karnına masaj yaparak ve ayaklarını yukarı kaldırarak yatması gerekmektedir. Bu durum spermlerin rahim içine yerleşmesini kolaylaştırabilir.

Hamile kalmak için uygun olan günleri tespit ettikten sonra, ilişkiye girilecek saatlere de dikkat edilirse hamile kalmak biraz daha kolaylaşabilir. Uzmanlar sabah saatlerinde sperm kalitesinin daha yüksek olduğunu belirtmekte ve çiftlere sabah erken saatlerde ilişkiye girmelerini önermektedirler.

Hamile kalmak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda kadının da erkeğin de üzerine düşen görevler vardır. Bunlara dikkat edildiği taktirde gebeliğe engel herhangi bir problem yoksa çiftler bebek sahibi olabilirler. Bu dönemde her iki taraf da sabırlı olmalı ve doktorun tavsiyelerine uymalıdır.

Hamileler Diyet Yapabilir Mi * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir