Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Sosyal Medyada Paylaşın

Anne olmak isteyen kadınların heyecanla beklediği hamilelik belirtileri hakkında ilk söylememiz gereken bu belirtilerin her kadında aynı olmayacağı ve bazı kadınlarda bu belirtiler meydana gelmeden de hamilelik gelişebileceğidir.

Hamilelik Belirtileri

  • Hamileliği ilk akla getiren belirti kadının beklediği günde adet görmemesidir. Kadın her ay düzenli olarak adet görüyorsa adetin gecikmesi akla; acaba hamile miyim? sorusunu getirir. Adet görmeme tek başına hamilelik belirtisi olarak sayılamaz. Çünkü stres veya başka nedenlerden dolayı da adet gecikebilir. Bunun için diğer belirtilere de bakmamız gerekir.
  • En sık görülen hamilelik belirtileri arasında mide bulantısı ve kusma gelir. Hamileliğin ilk aylarında çok sık rastlanan bu durum, hamile kalmaya uğraşan bayanlar için annelik müjdesi sayılabilir. Tabi ki her kusma ve bulantı da hamileliğe bağlanamaz. Ayrıca her hamile bayan da kusma ya da bulantı meydana gelmesi de beklenemez.
  • Kendini yorgun hissetme, sürekli gelişen uyuma isteği ve sık sık yaşanan baş dönmeleri de hamilelik belirtileri arasında yer alır.
  • Çok sık idrara çıkma, vajina salgılarında meydana gelen artış, bel ve kasıklarda oluşan ağrılar hamilelik olma ihtimalini düşündüren belirtiler arasındadır.
  • Memelerde meydana gelen dolgunluk hissi, hassasiyet, meme ucunun koyulaşması ve meme başında karıncalanma hissedilmesi de hamilelik belirtilerindendir.
  • Hamilelik belirtilerinden bir başkası ise; karnın alt bölgesinde hissedilen dolgunluk, şişkinlik ve hassasiyettir.
  • Kadında görülen aşırı duygusallık her şeye sinirlenme veya ağlama gibi ruhsal değişimler de hamileliğin ilk döneminde görülen belirtiler arasında yer alır.

Bu saydığımız hamilelik belirtileri en sık rastlanan belirtilerden olup, bunlardan bir veya bir kaçı görüldüğü zaman hamilelik oluşup oluşmadığı belirlenmelidir. Hamile olduğunu düşünen bayanlar bundan emin olmak için sağlık kuruluşlarında gebelik testi yaptırabilir veya kendileri eczaneden temin edecekleri testi evde yapabilirler. Bu testlerin sonucu pozitif çıkarsa o zaman gebelik oluşmuş demektir.

Hamilelik belirtileri bir kadının hamile olduğunu anlaması açısından son derece önemlidir. Kadın bu belirtilere dikkat ederse hamileliğini daha çabuk fark eder ve bu sayede zamanında kontrollere başlanılabilir. Hamilelik boyunca düzenli olarak kontrole gidilmesi anne adayı ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Bu kontroller sayesinde gebeliğin sağlıklı gelişip gelişmediği ve doğumun ne şekilde gerçekleşebileceğine dair bilgi edinilir.

Hamilelikte Şeker Hastalığı * Tıklayınız

Hamilelikte Alınan Kilolar * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir