Hamilelik Döneminde Kadında Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelik Döneminde Kadınlarda Meydana Gelen Değişiklikler

Sosyal Medyada Paylaşın

Hamilelik bir kadın için hayatının dönüm noktasıdır. Bu dönemde bedeni kadar ruhu da değişikliğe uğrar. Hamileliğin ilk zamanları sorunsuz geçerken ilerleyen dönemlerde bir takım sorunlar baş gösterebilir. Erkekler bu dönemde kadınları anlamakta epeyce zorlanırlar çünkü onların önemsemediği çoğu durum kadın için başlı başına bir sorun olmaktadır. Hamilelik döneminde kadında meydana gelen değişiklikler, fiziksel ve psikolojik yönden ikiye ayrılır.

Hamilelik Döneminde Kadında Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelik Döneminde Kadında Meydana Gelen Fiziksel Değişimler

Hamileliğin ilk 3 ayında çoğu kadında fiziksel bir değişiklik meydana gelmeyebilir. Hamileliğin 4. ayından itibaren kadında kilo artışıyla başlayan değişimler, ilerleyen zamanlarda artarak devam eder. Kilo almaya bağlı olarak göğüs, karın, kalça, baldır, kol gibi vücudun birçok bölgelerinde çatlaklar meydana gelir. Her ne kadar tedbir alınsa da ten rengi, genetik faktörler veya başka nedenlerden dolayı çoğu kadın bu sorunu yaşar. Saçların güçsüzleşmesi, dökülmesi, sorunsuz bir cildin kuruması, ciltte bir takım lekeler oluşması hamilelik döneminde kadının vücudunda meydana gelen değişikliklerdendir. Her kadın güzelliğine ve formuna önem verdiği için bu tür değişimler psikolojiyi olumsuz etkiler. Kocaman bir göbek, iri göğüsler ve kalçalar, tombiş bir yüz, kalınlaşan o sütun gibi bacaklar… Çoğu kadın bu dönemde aynaya bile bakmak istemez hatta bu durumu takıntı haline getirip kendi bedeninden tiksinen bayanlar bile vardır. Kendisini şişman ve çirkin hisseden kadın eşine soğuk davranmaya başlar. Onun bu haliyle kendisini beğenmediğini düşünür. Oysa ki hamileliğin bu tatlı sorunu olan vücuttaki değişiklikler anne adaylarına daha farklı bir güzellik katmaktadır. Fakat çoğu bayan ne yazık ki bunun farkında değildir. Anne adayları bu dönemde vücutlarında meydana gelen çoğu değişikliğin doğumdan sonra düzeleceğini, düzelmeyenlerin de mutlaka çözüm yolu olduğunu bilmelidir.

Hamilelik Döneminde Kadında Meydana Gelen Psikolojik Değişimler

Biraz hormonların etkisi birazda kadının kendi doğası gereği bu dönemde birçok psikolojik değişiklikler meydana gelir. Kadın aşırı derecede hassaslaşır, çok basit olaylar bile onu üzüp ağlatmaya yeterli gelir. Fiziği değiştikçe kadın kendisini kötü hisseder ve bir takım yersiz kuruntu ve endişelere kapılır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bebeğiyle ilgili herhangi bir sorun olabileceği düşüncesi kadının endişelerini artırabilir. Doğum zamanı yaklaştıkça bu kaygıların arasına bir de doğum korkusu eklenince çoğu kadının psikolojisi alt üst olmaktadır. Bu dönemde iyice güçlenen annelik iç güdüsü ve kadın hassasiyeti sadece hamileye değil eşine de birçok zorluklar yaşatır.

Hamile olan her kadın da az çok değişiklikler meydana gelir. Fakat hamilelik döneminde kadında meydana gelen değişiklikler çiftlerin hayatını olumsuz yönde etkileyecek kadar ileri boyuttaysa bu dönemde kadın psikolojik yardım ve destek almalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir