Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Sosyal Medyada Paylaşın

Çocuk sahibi olmak isteyenler kadınlar daha önceden bir hamilelik yaşamamışlarsa akıllarında hamilelik nasıl anlaşılır sorusu olabilir. Hamileliği anlamanın ilk yolu meydana gelen hamilelik belirtileridir. Hamileliğin ilk döneminde adet kesilmesiyle başlayan bu belirtiler mide bulantısı, kusma, iştah kesilmesi, aşırı yogunluk gibi diğer belirtilerle birlikte hamileliği belli eder. Tabi ki bu belirtilerin mevcut olduğu her durum kadının hamile olduğu anlamına gelmiyor. Bunu anlamanın en kesin ve güvenilir yolu gebelik testi yaptırmaktır.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Gebelik Testi Nedir ve Nasıl Yapılır

Gebelik testi, hamilelik olasılığı bulunduğu durumlarda yapılan testlere verilen addır. Bu test sağlık kuruluşlarında yaptırılabileceği gibi eczanelerden alınan gebelik testleri evde de yapılabilir. Gebelik testinde en doğru sonucu almak için bu işlemi sağlık kuruluşlarında yaptırmak gerekir. Evde yapılan testlerde yanlış sonuca varılma ihtimali vardır. Yine de hamile olduğundan düşünen çoğu bayan ilk olarak bu testi kendi yapmayı tercih eder. Bunun için eczanelerde satılan; normal gebelik testi ve erken gebelik testi olarak iki çeşit gebelik testi mevcuttur.

Normal gebelik testi uygulamak için adetin gecikme süresi 10 gün ve üstü olmalıdır. Bu testin daha erken sürede yapılması yanıltıcı sonuç çıkmasına neden olabilir. Erken gebelik testi ise adet dönemine yakın tarihlerde bile sonuç vermektedir. Hamilelik belirtilerinin mevcut olduğu durumlarda isteyen bayanlar bu testlerden yapıp bir ön bilgi sahibi olabilirler.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Bunun için ilk önce eczaneden erken gebelik testi ya da normal gebelik testi almanız gerekir. Bu iki testin yapılması birbiyle aynıdır. Aradaki fark erken gebelik testi için adetin 10 gün gecikmesini beklemeye gerek olmamasıdır. Bir diğer farkta erken gebelik testinin biraz daha pahalıya satılıyor olmasıdır.

Gebelik testi yapmak için en uygun zamanın sabah ilk idrara çıkıldığı zaman olduğu, bu şekilde daha sağlıklı bir sonuç alınabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Şimdi gelelim gebelik testinin nasıl yapılacağına: Test çubuğuna idrar yapılır ve beklenmeye başlanır. Bir süre sonra tek çizgi çift çizgiye dönüşürse sonuç pozitiftir yani kadın gebedir. Eğer tek çizgide herhangi bir değişim yoksa testi uygulayan kişi gebe değildir.

Gebelik testlerinin her zaman yüzde yüz doğru sonuç verdiğini söyleyemeyiz. Gebelik için en kesin sonuç ultrasonla alınabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinde henüz fetüs gelişmediği için normal ultrason muayenesinde görülmeyeceği için vajinal ultrason muayenesi yapılır.

Vajinal Ultrason Muayenesi

Gebeliğin ilk dönemlerinde teşhis koyabilmek için uygulanan bu yöntem sayesinde kesin bir tanı konulabilir. Hamileliğin teşhisinin en güvenilir yoludur fakat bazı kadınlar vajinal ultrason muayenesi olmaktan çekinmektedir. Bunun nedeni, kadınların bu muayene esnasında fetüsün zarar görebileceğini düşünmeleri ve bu uygulamanın canlarını çok yakacağına inanıp bundan korkmalarıdır. Uzmanlardan edinilen bilgiler, vajinal ultrason muayenesinin fetüse zarar vermediği gibi bu esnada da kadının çok fazla ağrı hissetmediği yönündedir.

Hamilelik nasıl anlaşılır sorusunun cevabını sizler için araştırdık ve bu yazımızda elde ettiğimiz cevaplar ışığında konu hakkında aydınlatıcı bilgiler vermeye çalıştık. Bu konu hakkında en doğru bilgileri işin uzmanı olan doktorlardan alabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir