Hamilelikte Alınan Kilolar

Hamilelikte Alınan Kilolar

Sosyal Medyada Paylaşın

Hamilelik denildiğinde çoğu bayanın aklına alınan kilolar gelmektedir. Hamilelik eşittir kilolu kadın algısı çok yaygındır. Hamile olmak çok kilo alınacağı anlamına gelmiyor fakat çoğu kadın bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı için; ” ben iki canlıyım, bebeğimin gelişebilmesi için çok yemek yemem gerekir.” şeklinde düşündüğü için ne yazık ki hamilelikte alınan kilolar sorunlu bir hamilelik dönemi ve zor bir doğuma neden olmaktadır.

Hamilelik Öncesindeki Kilonun Hamileliğe Etkisi

Hamilelik öncesinde bir kadının kilosu önemlidir çünkü anne adayının alması gereken kilo miktarı hamileliğinden önceki kilosu ile yakından ilgilidir. Hamilelik öncesinde zayıf olan bir bayan, hamilelik öncesinde kilolu olan bir bayandan biraz daha fazla kilo alabilir. Fakat bir kadın hamile kalmadan önce ideal kilosunun üzerindeyse hamileliği boyunca beslenmesine dikkat etmeli ve çok fazla kilo almamaya özen göstermelidir. Aksi halde zor bir hamilelik dönemi geçirecek ve bebeği de iri olacağı için normal doğum yapma şansı azalacaktır. Bu yüzden anne olmayı isteyen bir kadın hamile kalmadan önce normal bir kiloda olmaya dikkat etmelidir. Bir kadının doğum öncesine zayıf olması hamile kalmasına engel değildir, çünkü aşırı zayıf değilse sorunsuz bir hamilelik, normal bir doğum aşaması geçirebilir.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı

Hamilelikte alınması gereken kilo miktarı herkeste aynı değildir, kadının hamilelik öncesindeki kilosuna göre bu miktar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Normalinde hamilelikte alınması gereken kilo ortalama olarak 9 ile 12 arasındadır. Hamile kalmadan önce zayıf olan kadınların 17 kiloya kadar çıkmaları sakıncalı olmazken, hamilelik öncesinde kilolu olan kadınların 7 ile 8 kilodan fazlasını almaları önerilmez.

Hamilelik boyunca alınan kiloların hepsi kadının depoladığı yağ değildir. Bu kiloların bir kısmı bebeğe, bebeğin suyuna ve plasentaya aittir. Hamilelikte alınan kiloların bir kısmı doğumda gitmekte, geriye kalan kilolar ise emzirme döneminde yavaş yavaş verilmektedir. Tabi ki bu durum hamileliği boyunca normal kilo almış anne adayları için geçerlidir. Hamileyken aşırı kilo alan anne adaylarının doğumu normal bir şekilde gerçekleşmeyip, sezaryene gerek duyulabilir. Sezaryen yapılırken ve sonrasındaki iyileşme döneminde de kilolu bayanların birçok zorluk yaşadığı bilinmektedir.

Hamilelikte Alınacak Kiloların Aylara Dağılımı

Hamileliğin ilk aylarında bulantı, kusma, tiksinme ve iştahsızlık gibi hamilelik belirtilerine bağlı olarak kilo alınmayabilir. Bu belirtilerin geçmesiyle birlikte anne adayı rahat beslenebilir ve buna bağlı olarak da 4 ya da 5. aydan itibaren kilo almaya başlanır. İlk aylarda hiç kilo alımı olmayabilir veya ayda yarım kilo kadar bir kilo artışı meydana gelebilir. Daha sonraki aylarda 1,5 ila 2 kilo kadar kilo artışı normal sayılmaktadır. Bu şekilde bir kilo alınması için normalden 300 kalori daha fazla alınması yeterlidir. Yani anne adayları iki kişilik beslenmek yerine bu kalori miktarını ölçü almalıdır. Çoğul gebelik söz konusu ise anne adayının hamilelik süresince alacağı kilo daha fazla olacaktır ve beslenmesi de normal bir hamileye oranla biraz daha artacaktır.

Hamilelikte alınan kilolar konusundaki en doğru bilgileri ve alacağınız kilonun ne kadar olması gerektiğini doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Düzenli olarak kontrole gittiğiniz taktirde diğer kontrollerinizle beraber kilonuz da ölçülür ve size bu konuda gerekli bilgiler doktorunuz tarafından verilir. Bu dönemde sadece kilo ve beslenme değil hamilelikle ilgili her konuda en doğru bilgileri doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayın.

Hamilelikte Bitkisel Çay ve Şifalı Bitkiler * Tıklayınız

Hamileler Diyet Yapabilir Mi * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir