Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Sosyal Medyada Paylaşın

Her hamile bayanın fazla kilo alacağına dair oluşan genel kanı, toplum olarak bu konuda bilinçlendiğimiz için artık eskisi kadar yaygın değildir. Günümüzde anne adayları çok yiyerek değil bebeklerine fayda sağlayacak gıdalarla beslenmeleri gerektiğinin farkındalar. Biz de bu yazımızda hamilelikte beslenme nasıl olmalı sorusunu ele aldık ve bu konudaki uzman görüşlerini değerlendirerek sizlere faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir yazı hazırladık.

Hamilelikte önemli olan çok gıda almak değil, sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmektir. Hamile bir bayan bebeğin ve kendisinin ihtiyacı olan tüm vitamin ve minerallerden yeteri kadar almaya özen göstermelidir. Hamilelik süresi boyunca anne adaylarının her gün demir ilacı alması ve hamileliğin ilk aylarında folik asit vitamini takviyesi yapılması önerilir. Yeteri kadar besleneneyen hamilelere multivitamin preperatları da tavsiye edilebilir. Tabi ki bunlar doktorun tavsiyesiyle ve onun önerileri doğrultusunda yapılmalıdır.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Dengeli ve sağlıklı beslenmek: Bu konuyla ilgili hamile bir bayanın ilk bilmesi gereken, kendisinin de herkes gibi sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerektiğidir. Sağlıklı beslenmek için gereksiz ve bol kalori içeren gıdalardan uzak durmalı, kendisi ve bebeği için faydalı olacak besin değeri yüksek gıdalardan tüketmelidir. Günlük 3 öğün yerine, az az ve sık aralıklarla beslenerek öğün sayısını 6’ya çıkarmalıdır.

Hamilelerin uzak durması gereken gıdalar: Hamile bir bayan kek bisküvi gibi besleyici değeri olmayan ve fazla kalori içeren abur cubur olarak tabir edilen gıdalardan uzak durmaya çalışmalıdır. Hamur işi, kızartma ve aşırı yağlı gıdalardan çok az tüketmelidir. Şerbetli tatlılar da çok tüketilmesi halinde fazla kiloya neden olabileceği için bunların yerine daha düşük kalorili ve besleyici olan sütlü tatlılardan tüketilmelidir. Aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalı, fast food yiyecekler aşırıya kaçmadan çok az tüketilmelidir. Çiğ et, çiğ köfte, iyi pişmemiş sucuk, iyi pişmemiş yumurta, mayonez ve pastörize edilmemiş sütten uzak durulmalıdır.

Hamilelerin yiyebileceği gıdalar: Sağlıklı beslenmek ve yeterli vitamin alabilmek için hamileler bol bol meyve ve sebze tüketmelidir. Yeterli proteini alabilmek için et ve süt ürünleri makul ölçülerde yenilmelidir. Gerekli kalsiyumun alınabilmesi bakımından günde 2 veya 3 bardak süt içilmelidir. Genel anlamda hamileler aşırı kalori içermeyen ve besleyici değeri fazla olan gıdalardan tüketebilirler. Doktorlarının yemelerini yasakladığı gıdalar varsa bunlardan uzak durmaları gerekir.

Yeteri kadar sıvı tüketmek: Hamilelikte bol sıvı alımı önemli olduğu için hamileler günde 10 bardak kadar su tüketmelidir. Taze sıkılmış meyve suyu ve ayran gibi içeceklerin yanı sıra soda içmelerinde de sakınca yoktur. Kola, kahve, çay gibi içeceklerden de az miktarda tüketilebilir. Hamilelerin kesinlikle alkol almamaları gerekmektedir.

Hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır? sorusunun en doğru cevabını doktorunuzdan alabilirsiniz. Doktorunuz gerekli gördüğü durumlarda size uygun bir beslenme programı önerecektir. Hepimiz için gerekli olan sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı hamileler için de geçerlidir. Anne adayları bu dönemde beslenmelerine dikkat etmeleri sayesinde kendileri rahat bir hamilelik dönemi geçirebileceği gibi, bebeklerinin de sağlıklı gelişimine katkıda bulunmuş olurlar.

Hamilelikte Alınan Kilolar * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir