Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı

Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı

Sosyal Medyada Paylaşın

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı çocuk sahibi olacak çiftlerin merak ettiği bir konudur. Bazı çiftler hamilelikte cinsellik ile ilgili merak ettiklerini doktora sormaya çekindikleri için bu dönemde bir takım sıkıntılar yaşayabilirler. Hamilelik kadın için fiziken ve ruhen birçok değişimin yaşandığı bir dönemdir. Normalde sorunsuz bir cinsel hayatı olan kadınlar bile hamilelik döneminde bu konuda bazı sıkıntılar yaşayabilirler. Bu yazımızda hamilelikte hangi sıklıkta ilişkiye girilebilir? sorusunun cevabını ve hamileliğin kaçıncı ayına kadar cinselliğin devam edebileceği konusundaki bilgileri bulabilirsiniz. Bu yazdıklarımız uzman görüşlerinden derlediğimiz bilgiler olup, her hamilenin bu süreci aynı şekilde geçirmediğini ve konu hakkındaki en doğru bilgileri doktorunuzdan öğrenebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı Nedir

İlk aylarda hamilelik belirtileri nedeni ile kadınlar cinsellikten biraz soğusalar da bu belirtilerin ortadan kalkması ile cinsel yaşamları da normale dönebilir. Düşük, erken doğum riski  ya da herhangi bir enfeksiyon olmadığı taktirde hamileler cinsel yaşamlarını devam ettirebilirler. Yapılan ilk kontroller sırasında hamilelik normal seyrinde ilerleme gösteriyorsa, daha önceden de düşük ve erken doğum gibi sorunlar yaşanmamışsa doktor cinsellik konusunda bir kısıtlama getirmeyebilir. Sonraki aylarda hamileliğin ilerleyişine göre bu konuda kısıtlamaya gidilebilir. Verdiğimiz bu bilgilerden sonra akıllara;  hamilelikte cinsel ilişki haftada kaç kere olmalı? sorusu gelebilir. Bu sorunun cevabı çiftlere göre değişse de uzmanların görüşü haftada 1 ya da 2 gün olmaktadır.

Hamilelikte cinsellik hakkında merak edilen konulardan birisi de; cinsel ilişkiye girmenin bebeğe zarar verip vermeyeceğidir. Uzmanların bu konuda yaptıkları açıklamalar cinsel ilişkinin bebeğe herhangi bir zararı olmadığı yönündedir. Anne adayını zorlamayan pozisyonlar tercih edilerek hamilelik süresince de kaliteli bir cinsel yaşam devam ettirilebilir.

Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı sorusu bu dönemde normal cinsel yaşama devam eden çiftler için önemlidir. Normal seyreden bir hamilelik sürecinde doktor herhangi bir kısıtlama getirmediği taktirde 8. aya kadar ilişkiye girilebilir. Son ay kadının ilişkiye girmesi fiziki açıdan zor olacağı ve ilişki sırasında meydana gelen kasılmaların doğum sancısını başlatabileceği için bu dönemde anne adaylarına cinsel ilişkiye girmemeleri önerilmektedir.

Hamilelikte Doktor Kontrolü * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir