Hamilelikte Doktor Kontrolü

Hamilelikte Doktor Kontrolü

Sosyal Medyada Paylaşın

Hamilelikte doktor kontrolü anne ve bebeğin sağlığı kadar gerçekleşecek olan doğum hakkında da bilgi sahibi olabilmek bakımından büyük önem taşır. Düzenli olarak kontrole gitmeyen hamileler kendilerini ve bebeklerini riske atmış olurlar. Genelde ilk kontrolde herşey yolunda ise bebeğin cinsiyeti de öğrenilmişse anne adayları geri kalan kontrolleri çok fazla önemsemezler. Fakat hamilelikte herşey yolunda gider gibi görünürken anne veya bebek için sadece doktorun teşhis edebileceği çeşitli problemler meydana gelme olasılığı, doğum anına kadar her zaman vardır. Bu sebeple hamileler doktorun söylediği tarihlerde mutlaka kontole gitmelidir.

Hamilelikte Doktor Kontrolü İle Neler Saptanabilir

  • Hamileliğin ilk dönemlerinde yapılan doktor kontolü ile gebelik teşhisi koyulur. Bunun ardından dış gebelik ya da düşük riski varsa bunlarda tespit edilebilir.
  • Hamilelikte yapılan doktor kontrolünde anne adayında demir eksikliği, kansızlık gibi bir problem varsa bunlar ortaya çıkar.
  • Normalinde şeker hastalığı bulunmayan bazı hamilelerde bu dönemde şeker hastalığı gelişebilir. Yapılan doktor kontrolünde böyle bir durum saptanması halinde gereken tedbirler alınabilir.
  • Anne adayının kilosu ve beslenme alışkanlığı da doktor kontrolü sayesinde gözetim altında olur. Anne nasıl beslenmesi gerektiği konusunda daha bilinçli davranır.
  • Bebeğin boyu, kilosu, organlarının gelişip gelişmediği, sağlığıyla ilgili herhangi bir sorun olup olmadığı konusunda da yapılan doktor kontrolü sayesinde bilgi sahibi olunur.
  • Anne adayının sürekli kontrole gitmesi daha rahat bir hamilelik geçirmesine yardımcı olacağı gibi, ilk doğumunu yapacak olan kadınların doğum korkusunu yenmesi bakımından da faydalıdır.
  • Doktor kontrolünü aksatmayan hamilelerin bebekleri ve doğumla ilgili endişeleri daha az olur. Sürekli doktorla iletişim halinde olmak, her şeyin kontrol altında olduğunu bilmek onları rahatlatır.

Hamilelikte Doktor Kontrolü Ne Zaman Yapılır

Hamilelik tespit edildiği zaman ilk kontrol yapılır. Dış gebelik, düşük vb. bir sorun olmadığı taktirde hamileler gerektiği zamanlarda doktor kontrolüne giderler. Normal şartlarda hamileliğin 28. haftasına kadar 4 hafta arayla, 28 ve 36. aylar arasında 2 hafta arayla ve 36. haftadan sonra da doğuma kadar her hafta olarak doktor ziyaret edilir.

Gebelikte doktor kontrolü ne kadar düzenli bir şekilde yapılırsa, sağlıklı bir doğum yapmak da o oranda kolaylaşır. Hamilelik döneminde başkalarından edinilecek kulaktan dolma bilgiler yerine doktordan en doğru bilgileri öğrenmekle sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirilebilir.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır * Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir