Hamilelikte Şeker Hastalığı

Hamilelikte Şeker Hastalığı

Sosyal Medyada Paylaşın

Hamilelikte şeker hastalığı, anne adaylarının bu dönemde yaşadığı sorunlardan birisidir. Zamanında kontrol altına alınmazsa anne ve bebek için ciddi riskler meydana gelebilir. Şeker hastalığı bebeğin gelişimini ve doğumun ne şekilde olacağını etkileyebilecek ciddi bir rahatsızlık olduğu için anne adaylarının bu konuda dikkatli davranmaları gerekir.

Hamilelikte şeker hastalığı iki şekilde oluşur. İlkinde anne adayı hamileliği öncesinde de şeker hastasıdır. İkincisinde ise şeker hastalığı hamilelikten sonra meydana gelir. Hamilelik öncesinde şeker hastalığı bulunması halinde duruma zamanında müdahale etme şansı vardır. Fakat hamilelikten sonra şeker hastalığı oluşması durumunda bunun farkedilmesi biraz zaman alabilir. Bu nedenle hamilelikte şeker hastalığının belirtilerini gözden geçirmemizde fayda var.

Hamilelikte Şeker Hastalığının Belirtileri

Şeker hastalığının belirtileri ile hamilelik belirtileri birbirine benzediği için hamileler bunu anlamakta zorlanabilirler. Hamilelikte şeker hastalığının başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Çok sık susama
  • Gereğinden daha fazla yemek yeme
  • İdrar miktarının artması
  • Aşırı yorgunluk hali
  • Gözle görülür kilo kaybı

Bu belirtiler meydana geldiğinde hamilelerin doktora görünmelerinde fayda vardır. Eğer bu problemler hamilelikte şeker hastalığını işaret ediyorsa bir an önce gerekli tedaviye başlanarak hamileliğin sağlıklı devam etmesi sağlanabilir.

Hamilelikte Şeker Hastalığının Anne ve Bebeğe Etkileri

Şeker hastalığı bebeğin anne karnındaki gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek ciddi bir problemdir. Şeker hastası olan hamilelerin bebekleri aşırı iri olabilir. Böyle bir durumda normal doğum olamayacağı için sezaryen yapılması gerekebilir. Bebekte doğum sonrasında; kan şekerinin düşük olması ve nefes almakta zorlanma gibi problemler meydana gelebilir. Anne adaylarında şeker hastalığı ile birlikte yüksek tansiyon oluşma ihtimali de vardır. Şeker hastalığı olan hamilelerde erken doğum ve ani bebek kaybı daha sık görüldüğü için, hamilelik boyunca gerekli kontroller ve tedavi aksatmadan yapılmalıdır.

Hamilelikte Şeker Hastalığı Testi

Hamilelerde şeker hastalığı olup olmadığının anlaşılabilmesi için 24 ile 28. haftalar arasında glukoz yükleme testi yapılır. Şekerli su testi olarak da bilinen bu test ilk yapıldığında yüksek bir oran çıkarsa, ikinci bir glukoz yükleme testi yapılır ve çıkan sonuca göre doktor teşhisini koyar.

Hamilelikte Şeker Hastalığının Tedavisi

Hamilelikte şeker hastalığının tedavisinde anne adayına hastalığının durumuna göre bir beslenme programı tavsiye edilir. Doktorun gerekli görmesi halinde insülin tedavisi de uygulanabilir. Bu dönemde hamileler doktorlarının önerisinin dışına çıkmamalıdır. Şeker dengede tutulabilirse sağlıklı bir hamilelik döneminin ardından, normal doğum gerçekleşebilir.

Hamilelikte şeker hastalığı, doğum sonrasında devam eder mi diye merak ediyorsanız bu konudaki uzman görüşlerine göre; hamilelik sırasında şeker hastalığı meydana gelmişse doğumdan sonra bunun geçebileceği yönündedir. Şeker hastalığı hamilelik öncesinde de varsa, doğum sonrasında da devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir