Hamilelikte Yapay Şeker Kullanımı

Hamilelikte Yapay Tatlandırıcı Kullanımı

Sosyal Medyada Paylaşın

Hamilelikte yapay tatlandırıcı kullanımı çoğu anne adayı tarafından merak edilen bir konudur. Bu yazımızda konu ile ilgili detayları uzmanların görüşüne dayanarak sizlerle paylaşmak istiyoruz. Yazımız sadece konu hakkında bilgi vermek amaçlı olup, bu konudaki en doğru bilgileri doktorunuzdan öğrenebileceğinizi unutmayın. Yapay tatlandırıcı kilo kontrolü sağlamak isteyen kişiler tarafından şeker yerine kullanılmaktadır. İçeceklerde, tatlılarda, şekerleme ve hamur işlerinde yapay tatlandırıcı kullanılmaktadır. Bu tür tatlandırıcılar normalde kilo kontrolüne yardımcı olsa da hamilelik döneminde ilaçlar konusunda kısıtlama bulunuğu için tatlandırıcı konusunda da dikkatli olmak gerekir.

Hamilelikte Yapay Tatlandırıcı Kullanımı

Hamileler Sakarin Kullanabilir Mi

Anne adayları gebelik süresince kilo almaya daha çok meyilli olduklarından bu dönemde beslenmelerine dikkat ederler. Bebek bekledikleri için diyet yapamasalar bile sağlıklı beslenip, besin değeri yüksek gıdalara ağırlık verirler. Bu dönemde artan tatlı yeme isteğini ise şeker yerine sakarin kullanarak karşılamaya çalışabilirler. Hamilelikte yapay tatlandırıcı kullanımı konusunda yapılan araştırmalarda, aspartam içeren tatlandırıcıların anne ya da bebeğe bir zararı olmadığı belirtilmektedir. Bu tür yapay tatlandırıcılar hamileler tarafından aşırıya kaçmadan tüketilebilir. Bunun yanı sıra sakarinin anne ve bebekte mesane kanserine yakalanma ihtimalini arttırdığı ve bu nedenle hamileler tarafından kullanılmaması gerektiği belirtilmektedir. Hamileler sakarin kullanabilir mi sorusunun cevabını bu şekilde verdikten sonra sıra merak edilen bir diğer sorunun cevabına geldi.

Hamileler Şeker İhtiyacını Nasıl Karşılayabilir

Hamile bayanlar için sakarin riskli olduğundan önerilmemektedir. Bunun yanı sıra diğer tatlandırıcılar konusunda yasak olmasa da bunların besin değeri olmadığı için fazla tüketilmemeleri gerekmektedir. Bebek bekleyen bayanlar tatlandırıcı yerine normal şeker tüketebilirler. Böyle bir durumda 1 porsiyon tatlı yerine yarım porsiyon tüketerek, kilo kontrolü de yapmış olurlar. Aşırı kilo almak istemeyen fakat tatlı konusunda kısıtlama yapmak istemeyen hamileler de şerbetli yerine meyveli ve sütlü tatlılara ağırlık verebilirler.

Bu yazımızda anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi olan; hamileler yapay tatlandırıcı kullanabilir mi sorusunun cevabını paylaştık. Doğal meyve ve meyve suları hem tatlı ihtiyacını karşıladığı hem de daha sağlıklı olduğu için hamilelerin bu tür yiyecek ve içeceklere ağırlık vermesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir