Hazır Dönerden İskender Tarifi

Hazır Dönerden İskender Tarifi

Sosyal Medyada Paylaşın

Hazır dönerden iskender tarifi evde döner yapmanın en pratik yoludur. Döner sevilen bir kebap çeşidimizdir. Dönerden yapılan tereyağlı, salça soslu ve yoğurtlu iskender ise büyük küçük hepimizin sevdiği bir lezzettir. Canımız her istediğinde bir restorana gidip döner yeme imkanımız olmayabilir fakat sizlerle paylaşacağımız pratik tarif sayesinde her istediğinizde evde iskender yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi döner yapılırken etin doğranması ve terbiye aşaması biraz zahmetli olmaktadır. Bu aşamayı ortadan kaldırmak için hazır döner kullanabilirsiniz. Günümüzde tüm büyük marketlerde hazır döner bulmak mümkün. Dışarıdan pişmiş halde aldığınız bu döner sayesinde, göz açıp kapayana kadar enfes iskender yapabilirsiniz. Ailenizle birlikte evde döner yemenin tadını çıkarmak isterseniz aşağıda ev yapımı iskender tarifi ve malzeme listesini bulabilirsiniz.

Hazır Dönerden İskender Nasıl Yapılır

Gerekli Malzemeler

  • 1 paket hazır döner
  • 2 tane tırnak pide
  • 1 kase yoğurt
  • 50 gram terayağı
  • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
  • Tuz

Not: İsteyenler iskender yapımında tırnak pide yerine bizim yaptığımız gibi fırınlarda satılan ramazan pidelerinden de kullanabilirler.

Hazır Dönerden İskender Tarifi

İlk olarak tırnak pideleri kesme tahtasına alın ve bunları bıçak ile küp küp doğrayın. Doğramış olduğunuz pideleri servis tabağına alın. Bunları güzelce yaydırın.

Şimdi sıra geldi dönere lezzet verecek olan salça sosunu hazırlamaya. Bir tavanın içine salçayı alın ve bunun erimesini sağlamak için üzerine çok az su ilave edin. Salça eriyip sos kıvamına geldikten sonra tabaktaki ekmeklerin üzerine 1’er kaşık bu salça sosundan gezdirin.
Salçanın geri kalanının içine de dönerleri ilave edin. Etleri yağ yerine salçalı sosun içinde pişirmemizin nedeni bunların büzülerek şekillerinin bozulmaması içindir. Dönerler sosun içinde pişerken siz de başka bir tavada terayağını eritin.
Pişen dönerleri tabağın içindeki pidelerin üzerine yaydırarak yerleştirin. En üste tereyağını gezdirin. Üzerine biraz yoğurt dökerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
Hazır dönerden iskender yapımı çok kolaydır. Döner ve pide hazır olduğu için sizin tek yapmanız gereken salçalı sosu ve terayağını hazırlayıp, tüm malzemeyi servis tabağında buluşturmak. İsterseniz döneri yaparken birkaç tane biber közleyebilir bunları domates dilimleri ile birlikte sevis tabağına yerleştirerek daha şık bir sunum yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir