İlişkilerde Sevgiliyi Sahiplenmek

İlişkilerde Sevgiliyi Sahiplenmek

Sosyal Medyada Paylaşın

İlişkilerde sahiplenmek ve sahip olmak kavramının dozu iyi ayarlanmadığı zaman insanların hayatı çekilmez hale gelebilir. İkili ilişkilerde en sık yaptığımız hatalardan birisi de sahiplenmek kavramını abartmamızdır. Bir insanı sahiplenmek demek, onun tüm hayatına attığı her adıma karışmak anlamına gelmemeli. Sahiplenmek, sevdiğini koruyup kollamaktır ama bunu yaparken onun tüm hayatını yönetmeye kalkmamız gerekir.

Bir ilişkiye başlarken o ilk anların verdiği heyecanla bazı detaylar gözümüzden kaçabilir ya da o an bunlar bizi rahatsız etmeyebilir. Örneğin hayatımıza giren erkek bize; ” açık kıyafetler giymeni istemiyorum, ben kıskancım vs… ” dediğinde başlarda onun bu tavrı bizi rahatsız etmeyebilir. Beni seviyor ve kıskanıyor ondan böyle davranıyor diye düşünebiliriz. Oysa ki bu küçük uyarı niteliğindeki yasaklar henüz birer başlangıçtır. Karşımızdaki insan giyimimize, oturup kalkmamıza karışır. Neden çünkü bizi seviyordur. Bunun sonrasında arkadaşlarımıza karışmaya başlar. ” Şu kişiden hoşlanmıyorum, x kişinin tavırları hoşuma gitmiyor, y kişi seni olumsuz etkiliyor… ” Arkadaşlarımız tek tek sevgilimizin süzgecinden geçer ve sonuçta onlarca arkadaştan bir tane kalırsa yine şanslı sayılırız. Sürekli ardı arkası gelmeyen yasaklar, kısıtlamalar belli bir süre sonra bizi diğer insanlardan ayırıp sadece tek kişiye bağımlı hale getirir. Sevgi ve sahiplenmek adına bir insanı kendi kalıplarımıza sokmaya çalışmak, onun hayatını sevgi adı altında yönetmek son derece yanlış bir davranıştır.

Sevdiğimiz insanı, onun zarar görmemesi için bazı konularda uyarabiliriz fakat bunu saygı çerçevesinde yapmalıyız. Onunla ortak bir hayatı paylaşmak demek onun tüm hayatını denetim altına almak değildir. İnsanoğlunun ilkel dürtülerinden birisi olan başkaları üzerinde hakimiyet kurma isteği ikili ilişkilerde de sevgi adı altında ortaya çıkmakta ve ne yazık ki ilişkileri belli bir yerden sonra tıkanma noktasına getirmektedir. Bu durum her iki taraf için de yorucu ve yıpratıcı olmaktadır. Sevgide en önemli kavramın bağımlılık değil bağlılık olduğu unutulmamalıdır.Bir insanı hayatımıza alırken onu olduğu gibi kabullenebileceksek o ilişkiye başlamalıyız. Aksi halde yanlış başlayan bir ilişki bizim için sadece zaman kaybı değil, kendimize ya da diğer insanlara olan güven kaybını da beraberinde getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir