İpten Tüy Anahtarlık Yapımı

İpten Kuş Tüyü Anahtarlık Yapımı

Sosyal Medyada Paylaşın

İpten kuş tüyü anahtarlık yapımı çalışması ile harika bir el işi anahtarlığa sahip olabilirsiniz. İstediğiniz renklerde, farkı boyutlarda hazırlayabileceğiniz bu anahtarlıkları sevdiklerinize de armağan edebilir, hatta tasarımını geliştirip satışını bile yapabilirsiniz.

İpten Kuş Tüyü Anahtarlık Nasıl Yapılır

İpten kuş tüyü anahtarlık, makrome ipler ya da normal örgü ipleri ile hazırlanabilir. Burada kullanmak istediğiniz ipin katlarının kolay ayrılabilecek şekilde olmasına dikkat edin. Tüy anahtarlığı isterseniz tek renk yapabilir, isterseniz de birden fazla renk kullanarak rengarenk bir anahtarlık hazırlayabilirsiniz. Kullandığınız ipler eğer ince yapılı ise baş kısmına bir kaç adet boncuk geçirip daha şık bir anahtarlık elde edebilirsiniz.

İpten Kuş Tüyü Anahtarlık Malzemeleri

  • İstediğiniz renklerde yeterli ölçüde ip
  • Anahtarlık aparatı
  • Makas
  • Fırça ya da tarak (evcil hayvan tarağı da olur)

İpten Kuş Tüyü Anahtarlık Yapımı

İpten kuş tüyü anahtarlık yapmak için ilk olarak tüyü istediğiniz uzunlukta bir ip kesip ikiye katlayın. İpi Bir yere bant ile sabitleyin. Ardından tüyün eni kadar küçük ip parçaları kesin. Bu ip parçalarını uzun, büyük ipin altından geçirin. Teker teker her bir ipi bir kere düğümleyin. Uzun parçanın sonuna kadar bu şekilde devam edin. İsterseniz bu aşamada tek renk kullanabilir, isterseniz de birden fazla renk ile tüyünüzü renklendirebilirsiniz. Eğer çalışmayı çocuklar için yapıyorsanız her bir ip parçasını farklı renkten yaparak gökkuşağı ip anahtarlık yapabilirsiniz.

Sonuna kadar ipleri bağladıktan sonra en ucuna bir düğüm atın. Aksi halde bağladığınız ipler aşağıdan çıkıp düşebilir. İpleri sıkılamak için elinizle biraz çekebilirsiniz. Ardından iplerin hepsi aynı boyda olacak şekilde kare olarak kesin. Sonrasında önce ellerinizle iplerin katlarını ayırın. Daha düz ve ince olması için fırça ya da tarak ile tarayın. Tüy şekli vermek için parçayı ikiye katlayın. Oval şekilde kesin. İşte yepyeni bir anahtarlığınız hazır oldu bile…

İpten tüy anahtarlık yapımı resimli anlatım çalışması ile daha kolay bir şekilde kendi anahtarlığınızı kendiniz yapabilirsiniz. İsterseniz çalışmanın detaylarına videolu anlatımımız ile de bakabilir, görsel olarak yapım aşamalarını inceleyebilirsiniz.

İpten Tüy Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım
İpten Tüy Anahtarlık Yapımı Resimli Anlatım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir